Bachova květová terapie Praha

Již dávno neplatí, že prášky jsou lékem na všechno. Pro vyznavače přírodní léčby je tu Bachova terapie, využívající esence z kvetoucích rostlin jako podpůrného léčebného prostředku na mnoho, především psychických, neduhů.

Bachova léčba květovou terapií využívá jako hlavního léčebného prostředku esence květin. Těmi jsou výluhy 38 květů volně rostoucích rostlin, stromů a keřů. Číslo 38 je v Bachově terapii klíčové, protože právě tolik dle něj existovalo zdraví ohrožujících negativních patologických stavů. A právě tolik našel Edward Bach pomocných květinových esencí, tedy na každý negativní duševní stav jeden. Bachova terapie proto velice příznivě působí na psychický stav člověk a pomáhá odstraňovat nervozitu, stres, úzkosti, strach nebo různé fobie. Jako podpůrný léčebný prostředek Bachovu terapii používají také mnozí psychoterapeuti.

Květová terapie v Praze

Rozšíření Bachovy květové terapie z Velké Británie se v průběhu let dostalo i do České republiky. Praha, jako hlavní město, se proto pyšní velkým množstvím terapeutů, jejichž specializací je právě Bachova květová terapie. Pokud se rozhodnete, že zrovna tento způsob léčby je pro vás tím pravým řešením, je doporučováno zajít si na osobní konzultace, kdy vám terapeut pomůže vybrat správné esence pro řešení vašeho problému. V případě potřeby však může namíchat i směs z různých esencí pro větší účinnost. Ti, kteří nemají možnost se dostavit na osobní konzultaci, si mohou na mnoha webových adresách objednat** Bachovy květové esence** až do domu.

Dr. Edward Bach

Lékař Edward Bach žil v Londýně mezi lety 1886 až 1936. Ve své době byl vyhledávaným odborníkem, bývalým traumatologem, byl známý nejen jako homeopat, ale také jako autor lékařských i spirituálních textů. Ve své homeopatické praxi pracoval především s rostlinami a jeho celoživotním dílem a odkazem se stalo dílo „Bachovy květové esence“. Za hlavní problém lidských nemocí považoval negativní stav mysli, který tak dále ovlivňoval stav těla. Léčbu za pomocí květových esencí zavedl do své lékařské praxe v roce 1928.

Léčba Bachovou terapií

Léčba probíhá:

Příprava esencí

V současnosti existují dvě různé metody, jak se vyrábějí Bachovy květové esence, a jsou to metody sluneční a vařící. Oba postupy výroby jsou velmi jednoduché a oba zároveň využívají všechny základní zemské elementy, tedy vodu, vzduch, zemi a oheň. Květy jsou vždy stříhány v plném květu a musí být takřka dokonalé, bez jakýchkoli nedokonalostí nebo poškození. Navíc se jich nesmí dotknout lidská ruka, aby tak nebyl zmírněn jejich léčivý účinek.

Při sluneční metodě se květy ostříhají a nechají spadnout do přichystané misky s vodou. Poté, co je hladina zaplněna květy, se miska nechá stát na přímém slunci po dobu několika hodin. Důležitým faktorem je úplná bezoblačnost oblohy, protože v případě, že přes misku s květy přejde mrak, je třeba celý postup opakovat. A to s novou várkou květů.

U vařící metody se hrnec s vodou, ve které jsou namočeny květy, postaví na plotnu a vaří se zhruba půl hodiny.

Následným zcezením vody a přimícháním alkoholu se vytvoří tzv. Matečná tinktura. Samotná esence pak vznikne smícháním dvou kapek matečné tinktury a 20 ml čisté, pramenité vody.

Výběr esencí

Vzhledem k tomu, že je Bachova květová terapie vytvořená za účelem vyléčení jednotlivce, je třeba při vybírání vhodné esence k léčení přistupovat individuálně. Jde především o to, si uvědomit, že ačkoli se zdají být problémy několika lidí stejné, u každého z nich může být jiná příčina. Stejně tak důležité je vzít v potaz, že Bachovy esence léčí člověka, tedy ne nemoc, kterou trpí. Samotný výběr je určován druhem potíží, které člověka sužují, jiná květinová esence je vhodná pro člověka trpícího úzkostmi, jiná na pocity méněcennosti a jiná bude pro člověka, který má problém s netolerancí vůči druhým. Zajímavostí je i možnost využití kapek v těhotenství na všemožné problémy, od zvýšené únavy po pocity méněcennosti, kdy se na novopečenou maminku nahromadí příliš mnoho starostí.  Další použití Bachových kapek je pro děti, kdy jsou například ve škole nesoustředěné, trpí nočními můrami nebo špatně snáší odloučení od rodičů. A pro ženy, chronické dietářky, mohou být kapky pomocníkem při posílení motivace.

Použití Bachovy terapie

Bachova terapie byla zcela původně vytvořena pro lidi, kteří trpěli různými dušeními poruchami a nemocemi, které jsou podle autora terapie také počátečním spouštěčem nemocí fyzických. Protože jsou esence v kapalné formě, jejich použití se může lišit v závislosti na přáních a potřebách jejich uživatele. Standardně se užívají ve formě kapek, a to obvykle 4x denně, kdy se nakapou 4 kapky pod jazyk. Mohou se také samozřejmě nakapat do jakéhokoli nápoje. Bachovy květové esence však jdou použít i na holou kůži, takže mohou částečně nahradit i parfém pro ženy, ve formě spreje můžou být využity jako forma osvěžení.

Bachova terapie pro zvířata

Jak už bylo řečeno, Bachova terapie je primárně určená k léčbě psychických a duševních negativních stavů. Ty se bohužel nevyhýbají ani zvířatům. Právě zvířata jsou k různým stresovým situacím mnohem náchylnější než my, lidé. Dokážou vnímat i sebemenší rozdíly v naší náladě a není proto divu, že pro nás banální situace, mohou zvířata znervóznit nebo vystresovat. Může se jednat o nemoc pána, stěhování nebo pouhé odloučení, co může uvrhnout zvíře do apatie nebo až deprese. Bachovy esence zvířatům pomohou při jejich emočních výkyvech. Užívání je jednoduché. Esence se mohou podávat přímo do úst zvířete, pokud to není možné, lze je nakapat i do vody vždy po její výměně, minimálně však jednou denně. Bachovy esence jsou také ve formě spreje, takže mohou být nastříkány rovnou na tělo zvířete. Dávkování se odvíjí podle velikosti zvířete, u malých zvířat (kočky, psi) je doporučené dávkování 4 kapky, u velkých zvířat (koně)je to 8 až 15 kapek.

Kritika květinové terapie

Jako odvětví homeopatické medicíny,** Bachova květová terapie** má i své kritiky z řad lékařů i vědců, především proto, že neexistují žádné ověřovací studie o jejích účincích. I přesto, že nikdy nebyly prokázány jakékoli vedlejší účinky nebo nebezpečí používání, je nutné brát Bachovu květovou terapii jako podpůrnou léčbu. Zanedbání řádné léčby u vážných chorob, jako je rakovina nebo nákaza HIV, může být pro pacienta smrtelné. Největší kritika se ovšem snáší zejména na Bachovu přídavnou esenci č. 39, jinak také nazývanou jako „Krizová“ nebo „Rescue Remedy“. Tato esence má pomoct při akutních stavech, jimiž může být kupříkladu delirium, šok, mrtvice nebo růně vážný úraz. I v těchto případech má Bachova speciální esence pomoci, a to potom, co jsou kapky postiženému vetřeny za uši. Vzhledem k tomu, že Bachova květová terapie neléčí tělesný stav a pokud by k postiženému nebyl zavolán v první řadě lékař, mohou být následky v takových situacích životu nebezpečné.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6850 (magazinpraha.cz#24)


Přidat komentář