Celostní medicína Praha

Celostní medicína pomáhá při stejných problémech jako medicína klasická. Využívá při tom ovšem jiné metody, jiné léky a prevenci vnímá jako důležitou součást léčby. V čem spočívá léčba homeopatií, ajurvédou, akupresurou nebo fytoterapií?

Celostní medicína, jinak také** holistická medicína**, je pojem nám takřka neznámý. Pochází původně od německého psychoanalytika jménem Friedrich Parls. Ten, během své praxe v USA za druhé světové války, získal své první zkušenosti s tímto druhem léčení. Celostní medicína na něj v zámoří udělala takový dojem, že se rozhodl ji šířit po svém návratu i v Evropě. A v čem je celostní medicína odlišná od té klasické? Jejím základním názorem je, že veškeré představy, činy a pocity souvisí s celou naší osobností, přičemž může docházet k různým neuspokojováním potřeb nebo až zablokování. Celostní medicína je v určitých ohledech podobná alternativní medicíně.

Celostní medicína v Praze

Pro léčbu za pomocí celostní medicíny si v Praze můžete vybírat mezi individuálními lékaři nebo centry, které se na léčbu celostní medicíny zaměřují. Pro léčbu různých komplikací si můžete vybrat mezi mnoha druhy léčby, ať už** ajurvédu nebo homeopatii**, nemocím lze předejít také meditací nebo cvičením jógy. Tyto kurzy se konají celoročně po celé** Praze**, ale pokud vás zajímá celostní medicína všeobecně, můžete navštívit i mnohé přednášky, které se na toto téma konají.

Lékaři celostní medicíny

V mnoha lidech přebývají různé obavy a především nejistota, zda nejsou lékaři zabývající se** celostní medicínou** pouze šarlatáni. Není se však, čeho obávat. I tito lékaři jsou plně kompetentní k léčbě, pouze jejich přístup je jiný, než na jaký je většina z nás zvyklá. Jsou zastánci přírodních metod léčení a jsou k tomu náležitě vyškoleni. Celá filozofie přírodního léčení je pak odvozená až od Hippokratova učení, stejně jako je tomu i klasické medicíny. Tito lékaři se však řídí Hippokratovým Vis mediatrix naturae, tedy příroda je léčitelka všech nemocí. Tato přírodní léčba, na rozdíl od léčby standardní, nemá na tělo žádné vedlejší účinky a po jejím úspěšném absolvování je tělo očištěno od vlivů, které by mohly být spínačem pro různé nemoci. Lékaři celostní medicíny se zabývají problémy do hloubky, řeší, co je příčinou vzniklé nemoci, následně tyto příčiny za pomocí přírodní léčby odstraňují.

Kdy pomáhá celostní medicína

Tento typ medicíny lze využít téměř bez omezení. Může být použita při léčení chronických, ale také akutních bolestivých stavů. Délka léčby je přímo závislá na současném stavu pacienta. Nutno dodat, že při celostní medicíně je nutné jejím výsledkům věřit, dostavují se pak mnohem rychleji a pacient na sobě začne pozorovat žádoucí změny ve svém zdravotním stavu.

Šest principů celostní medicíny

Jeden z nejdůležitějších principů přírodního léčení je nepoškodit. Pro veškeré léčení jsou tedy používány preparáty, které jsou zcela bezpečné a zároveň efektivní. Dalším principem je již zmíněna** léčebná síla přírody**. Celostní medicína vychází z předpokladu, že tělo má, stejně jako kupříkladu rostliny, určitou schopnost samouzdravování, kterou pod dohledem lékaře u pacienta podporuje. To vše za pomocí pouze přírodních preparátů. Při léčbě se projevuje další princip, a to léčit příčinu, nezaměřovat se pouze na současné příznaky nemoci. Léčí se také celý člověk, kdy lékař zvažuje mnoho dalších faktorů a poskytuje léčebné programy individuálně, podle potřeby konkrétního pacienta. Poslední princip je prevence, která je vždy lepší než už samotná léčba. Lékaři celostní medicíny se velice zabývají různými rizikovými faktory, dědičnou pravděpodobností k onemocnění a následují rady k omezení rizik. Důležitou roli zde hraje vzdělávání v oboru zdravého životního stylu, kterému se pacient musí naučit, aby celostní medicína nabyla na účinnosti.

Druhy léčení v celostní medicíně

Druhy jsou:

Ajurvéda

Ajurvéda znamená vědění o celosti života. Podle** ajurvédy** vznikají všechny nemoci ze stresu a vyčerpání, čímž díky současnému hektickému stylu trpí mnoho z nás. Prostřednictvím ajurvédy dochází k propojení vnitřní energie člověka s energií kosmickou. Pokud je vědomí člověka zcela probuzeno, může bez omezení poznávat přírodní zákony, které máme všichni uložené ve svém vědomí. A čem konkrétně spočívá léčba ajurvédou? Jde především o spojení hmoty a vědomí a používají se zde i ajurvédské léky. Ty jsou složené z mnoha složek, kontrolovaných bylin a minerálů, a jsou bez jakýchkoli vedlejších účinků.

Akupunktura

Tato stará metoda léčby pochází z Číny, která se však v současné době díky svým účinkům proslavila po celém světě. Je velmi šetrná k organismu a některé problémy dokáže vyřešit během několika málo sezení. Její účinnost spočívá v stimulaci konkrétních akupunkturních bodů nalézajících se po celém těle k navrácení fyzické i psychické rovnováhy. Při léčbě se využívají jehly. Jako vhodná je** léčba akupunkturou** u fyzických, ale i psychických problémů. U fyzických to můžou být například bolesti zad, kloubů, pomáhá také při onemocnění zažívacího traktu nebo léčení vysokého tlaku. Kromě toho je akupunktura vynikajícím léčebným prostředkem u nespavosti, migrénách a dokonce i při stavech po mozkových příhodách, kdy dojde k různým poruchám hybnosti a podobně.

Akupresura

Akupresura, stejně jako akupunktura, je stará léčebná metoda původem z Číny. I zde se využívají body po celém těle, body akupresurní. Ty jsou při léčbě stlačovány od prstů po různé tupé předměty, čímž se zmírňuje bolest a samozřejmě léčí konkrétní nemoc. Protože ale akupresura patří mezi alternativní medicíny, její výsledky jsou kritizovány za to, že účinek může být pouhý placebo efekt.

Homeopatie

Ve chvílích, kdy selhává klasická léčba, dost často pomáhá právě homeopatie. Její využité je čím dál tím častější, protože je vysoce účinná a stejně tak šetrná k organismu. S pojmem homeopatie je spojeno jméno jejího zakladatele Samuela Hahnemanna, německého lékaře, který systém homeopatie v 18. století znovuobjevil. Základ homeopatické léčby je léčení podobného podobným. Hlavní myšlenkou této léčby je také množství podaných léčiv. Hahnemann prosazoval, že malé dávky léčiv povzbuzují životní sílu k životu, tělo začne uzdravovat samo sebe a člověk bude mít větší chuť k životu. Naopak čím větší léčebná dávka je podána, životní síla je utlačována. Právě proto se v homeopatii velmi ředěné a dynamizované přírodní látky, jež mají za úkol podněcovat obranné systémy v těle a životní sílu k uzdravení. Čím víc zředěný lék je, tím je také účinnější. Zdroje homeopatických léků jsou přírodní, jde o rostliny, minerály, stejně jako živočichové a produkty lidských nemocných tkání.

Fytoterapie

Léčba za pomocí bylinek je stará již několik tisíciletí. Její oblíbenost spočívá v možnosti každodenního využití, neobsahuje toxické látky, nemá obsah alergenů. Fytoterapie by ovšem měla být pouze doplňkovým léčebným postupem k jiným druhům léčby celostní medicíny. Je důležité nevyužívat fytoterapii dlouhodobě, pokud ano, tak s přestávkami a nedoporučuje se ani pro těhotné ženy a malé děti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6851 (magazinpraha.cz#27)


Přidat komentář