Prodej disků a pneumatik Praha

Chcete vylepšit vzhled svého vozu, komfort na jeho palubě nebo snad jeho bezpečnost? Nebo jen chce přezout na zimní pneumatiky? Nakupte si disky a pneumatiky na vaše auto.

Disky kol

Jedná se o jeden z hlavních designových prvků vašeho auta. Pokud na stejné auto nasadíte šestnáctipalcová plechová kola a poté stejné šestnáctipalcové nebo větší sedmnácti nebo osmnáctipalcové disky z lehké slitiny, uvidíte, jak obrovský rozdíl to je. Ne nadarmo se říká, že auto dělají jeho kola. Pokud tedy chcete zlepšit vzhled svého vozu, mnohdy není třeba kupovat mračítka pod světla, nový přední nebo zadní nárazník nebo zadní spoiler – obvykle bohatě stačí vyměnit disky kol. Výběr je velmi široký. Je třeba zohlednit, jaké pneumatiky na dané disky budete dávat (a zda se nebude jednat o příliš drahý druh) a poté také zda se vůbec na váš vůz dané disky vejdou a zda se pod ně vejdou brzdové kotouče daného modelu vozu. To vám ale v prodejně jistě poradí.

Výhody nových disků

Kromě již zmíněného** lepšího vzhledu** je výhodou změny také (pokud přecházíte z plechových disků s krytem) absence nutnosti dávat na přední kola pozor a případně někde uprostřed silnice sbírat jejich kryt, když najedete na patník nebo vjedete do větší díry. U disků z lehkých slitin se vám nemá co z kola uvolnit. Teoreticky lze sice poškodit samotný disk, ale to by se už muselo jednat o opravdu velkou ránu ve vysoké rychlosti. Při běžných provozních podmínkách je tato situace krajně nepravděpodobná. Kvalitní disky z lehkých slitin však nabízí i další výhody. Obvykle jsou při vyšších rychlostech tišší a tím pádem je jízda po dálnici daleko příjemnější. Vzhledem k podstatně nižší váze také disky z lehkých slitin vylepšují pérování vašeho vozu, ale to jen v kombinaci s vhodnými pneumatikami – viz níže.

Pneumatiky na auto

Není pneumatika jako pneumatika. Toto asi není žádné překvapení. Své druhy a modely má snad každá věc, kterou člověk vyrábí. Problém je, že se zdá, že mnoho lidí o pneumatikách moc neví a dělá chyby při jejich výběru. V první řadě je třeba zohlednit, o co nám vlastně jde, protože jsou pneumatiky jedním z hlavních faktorů, ovlivňujících jízdní vlastnosti vašeho vozu. Obvykle nejde zkombinovat sportovní jízdní vlastnosti s komfortem.** Pneumatiky se standardním profilem** (spíše užší) bývají optimální pro komfort, zatímco** úzkoprofilové široké pneumatiky** nabízejí nejlepší přilnavost a tím pádem jsou optimální pro sportovní jízdu. Bohužel se však většinou vyznačují také poněkud sníženým jízdním komfortem a v kombinaci se sportovním podvozkem je už jízda opravdu tvrdá. Netřeba jistě dodávat, že musí daný typ pneumatik pasovat na vaše kola, takže pokud chcete třeba trochu širší pneumatiky, musíte si koupit ráfky odpovídajících rozměrů. Co se týče povětrnostních podmínek, tak existují pneumatiky standardní (letní), zimní a pak jakési přechodné. Tyto druhy pneumatik se pak dále dělí podle výše zmíněných kritérií, takže lze nalézt i sportovní zimní pneumatiky anebo takové, určené spíše pro komfort. Netřeba jistě dodávat, že čím vyšší cena, tím všestrannější dané pneumatiky jsou a tím lepší jízdní vlastnosti bude váš vůz mít.

Pneumatiky a zákonné povinnosti

Každá pneumatika musí mít podle zákona minimální hloubku dezénu (tedy hloubku drážky) 1,6mm. Stojí tedy za to zkontrolovat, jestli již není čas si koupit nové pneumatiky. Případná policejní kontrola by totiž nemusela být úplně příjemná. Zároveň se sluší dodat, že vzhledem ke ztrátě vlastností gumy a dalších materiálů, je vhodné měnit pneumatiky i po určitém čase (např. 5 let), bez ohledu na nájezd vozu. Rok výroby pneumatiky lze zjistit podle pokynů, které jistě snadno najdete na internetu. Obvykle se jedná o číselné zkratky na boku pneumatiky.

Povinné zimní pneumatiky

Podle zákona 361/2000 Sb., „O provozu na pozemních komunikacích“, platí nově povinnost** přezout na zimní pneumatiky**. Tato povinnost platí v období mezi 1. Listopadem a 31. Březnem. Je však třeba říci, že se nejedná o absolutní povinnost. Zimní pneumatiky musíte na svém autě mít (nebo spíše nesmíte vyjet s letními když) je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy a popřípadě pokud lze předpokládat, že se během jízdy tyto podmínky dostaví, a i když nejsou v jejím počátku. Tato povinnost ale neplatí pro dojezdovou pneumatiku v případě píchnutí. To byste museli kupovat i novou rezervu. Zimní pneumatiky musejí mít minimální hloubku dezénu 4mm a u vozů, převyšujících svou minimální váhou hranici 3,5 tuny 6mm.

Nákup pneumatik a disků

Koupit se dají dnes pneumatiky všude možně. Spousta lidí je prodává po internetu použité. Lepší je však, i vzhledem k výše zmíněným úskalím, kupovat pneumatiky nové. Doporučuji se obrátit na profesionály, kteří vědí, jak se správně pneumatiky a kola vybírají a jak předejít případným problémům, které si jistě nikdo nepřeje mít. Rozhodně nepovažujte pneumatiky a disky za podřadné zboží, které nevyžaduje vaši pozornost a nějak vždycky funguje. Pneumatiky jsou ve skutečnosti skoro tím nejpodstatnějším na celém voze. Pokud nemáte kvalitní pneumatiky, nepomůže vám při smyku nebo** aquaplaningu** ani pokročilá kontrola trakce nebo stabilizační asistent. To je známý fakt, potvrzený celou řadou testů, prováděných renomovanými automobilovými magazíny z celého světa. Vybírejte pořádně!

Závěr

Jak zmiňuji výše, nevyplácí se výběr pneumatik ani disků nijak podceňovat. Jde o vzhled vašeho vozu, ale také jde o jízdní vlastnosti, které mají vliv na bezpečnost vašeho vozu. Ta by měla mít mít i v automobilovém světě přednost. Hliníkové disky je sice snadné poškrábat (jako snad cokoliv na autě), ale je těžké je rozbít. Doporučuji nejprve zvolit vhodný typ pneumatik a podle něj vybrat kolo. Musíte ale dávat pozor na dimenze vašich podběhů na vašem autě, aby se tam kolo i s pneumatikou vešlo. Tento problém se obvykle netýká různých SUV a větších vozů, ale spíše sportovních aut, kde je vše designováno aerodynamicky a jsou tam tedy jistě prostorové limitace. Nestyďte si nechat poradit od profesionálů, abyste neskončili s něčím, co je nekompatibilní s vaším vozem. Hlavně ale nekupujte ty úplně nejlevnější pneumatiky, protože mají zdaleka nejhorší bezpečnostní charakteristiky (jako odvod vody) a auto má s nimi velmi špatné jízdní vlastnosti, které ho dělají neřiditelným již na trochu mokré vozovce. U zimních pneumatik si pak musíte dát pozor na datum a podmínky na silnici a zvolit správný typ. Nezapomeňte také na nutnou hloubku dezénu a samozřejmě na to, že nepřezutím neriskujete jen pokutu, ale i havárii a ohrožujete nejen sebe a případně jiné osoby ve vašem voze, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Hodně štěstí při výběru pneumatik a disků a šťastnou cestu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6857 (magazinpraha.cz#38)


Přidat komentář