Geniální dítě

Jen těžko se najde rodič, který by o svém dítěti jen tak bez skrupulí prohlásil, že je hloupé, patří do zvláštní školy apod. Naopak tak trochu všichni doufáme, že to naše dítko bude chytřejší než my, aby se také mělo lépe, než se máme my.

 

Geniální dítě bez geniálních rodičů

Ne vždy musí platit pravidlo, že pozitivní přitahuje pozitivní apod. A to samé se může týkat geniality, i když zde hrají velkou roli také geny. Není však ojedinělý případ, že rodiče mají jen střední školu, kdy jsou vůbec rádi, že mají maturitu, zatímco jejich potomek má školu vysokou, a ještě pomýšlí na další. A tak, pokud zrovna nehýříte vysokou inteligencí, ještě to nemusí být známkou toho, že Vaše dítko na tom bude stejně. Naopak můžete být mile překvapeni. Kdy však můžeme poznat, že se naše dítě od jiných dětí, co do inteligence, liší? A jak to můžeme poznat?

Schopnost brzkého čtení

Každé dítě je jiné, co do vývoje, psychomotorických dovedností. Některé dítko začne dělat první krůčky již v desátém měsíci svého života, jiné třeba až v roce a půl. Některé dítko začne de facto bez problému mluvit v roce a půl, jiné ještě ve dvou letech jen tak žvatlá, a „vystačí“ si s deseti, dvaceti slovy, které mu rozumíme. Některé dítko zvládne číst ještě v předškolním věku, pro jiné dítko je to boj ještě v druhé třídě. Ani jeden příklad nemusí ukazovat na genialitu, a naopak zaostalost dítka. Dokonce může dojít k obratu, kde dítko, které je obrazně řečeno opožděné, pak v konečném důsledku bude úspěšnější, bystřejší, vnímavější, na rozdíl od dítka, u kterého to po všech směrech vypadá, že z něj roste nový vědec, budoucí držitel Nobelovy ceny.

Poznejte, že máte doma malého génia

Budete-li chtít zjistit, potvrdit si, že Vaše dítko je výjimečné, pak se můžete soustředit na určité parametry, faktory. Nemá však moc smysl se na tyto faktory soustředit třeba ve dvou, třech letech, to je příliš brzy. Vězte, že pokud je Vaše dítě geniální, tak ze své inteligence neztratí, pokud ji „objevíte“ o něco později, než by si zasloužila.

Faktory nasvědčující o genialitě dítěte

Geniální dítě nevyžaduje tolik pozornosti stran učení, jako dítě průměrně inteligentní. Můžete „jednoho dne zjistit“, že Vaše dítko umí číst, psát, i když jste se mu v tomto směru ještě nevěnovali, neučili ho to. Geniální dítě Vás může překvapit svoji výřečností, slovní zásobou, která se stále obohacuje. Na výřečnost bude smysluplná, hloubavá, zjišťující, nebude se jednat o povrchní záležitosti, zbytečnosti, „hlouposti“. Malý génius se bude lépe cítit mezi dospělými, než mezi stejně starými dětmi. Od dospělých totiž může pochytit zkušenosti, moudrost. Nejednou můžete dítko „přistihnout“ při konverzaci s dospělými, kdy se bude vyjadřovat neadekvátně ke svému věku, tj. jako učený jedinec. Hračky nechají malého génia chladným, spíše svoji pozornost soustředí na knihy, hračky logické, kreativní, které mají nějaký smysl, přidanou hodnotu. A v neposlední řadě můžete od malého génia dostat tak složité otázky, na které ani sami častokrát nebudete znát odpověď.

 

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6870 (magazinpraha.cz#95)


Přidat komentář