Kavárna Potmě

Dát si kávu nebo čaj v naprosté tmě můžete v kavárně s názvem Potmě. Ve speciálně upraveném autobuse vás obslouží nevidomí číšníci a servírky a vy si vyzkoušíte, jaké to je být slepý a žít v úplné tmě.

Mnoho lidí říká, že má těžký život, plný komplikací, problémů, a tak nějak si stěžují. Pokud navštíví kavárnu Potmě, mají pocit, že jejich problémy nejsou vůbec až tak veliké a svazující. Ano, život po tmě je jiný. Je sice v jádru stejný, tedy všichni žijeme zde a máme stejné potřeby, ale pohled na svět bez vidění, bez barev, v naprosté tmě přináší jinou realitu.

Kavárna Potmě

V této kavárně si můžete vyzkoušet, jaké to je být nevidomý. Žít v naprosté mě, kdy se orientujete zcela bez pomoci očí. Jste v naprosté tmě a vůbec nic nevidíte. Nevidíte ani sami sebe. Najednou máte jiné pocity, zjišťujete, že ta tma není až tak strašná, ani smutná. Zjistíte, že je jiná. V kavárně Potmě jste jen na chvíli, vypijete si zde svůj nápoj s přáteli a vydáte se zpět na světlo. Ti, kteří vás zde s jistotou obsluhují, však žijí ve tmě stále. Přesto jsou v tomto okamžiku nápomocni vám, a ne vy jim.

Proč kavárna Potmě?

Kavárna Potmě vznikla v rámci projektu Světluška, který organizuje Nadační fond Českého rozhlasu. Má za úkol** přiblížit život nevidomých vidomým**, tedy lidem, kteří běžně vnímají barevný svět kolem nás. Celá kavárna je vlastně zatemnělý kavárenský autobus, který umožňuje dopřát zájemcům pobyt ve tmě a zároveň je pojízdný. Tak kavárna vždy několik týdnů stojí na stejném místě v Praze a pak se vydává do českých a moravských regionů, aby i zde mohli lidé vyzkoušet, jaké to je žít v úplné tmě.

Co nabízí kavárna Potmě?

Především možnost vyzkoušet si zde, jaké to je žít bez světla, tedy potmě. Před kavárnou si můžete prohlédnout potřeby nevidomých. Najdete zde knihy tištěné Braillovým písmem, speciální pomůcku, pro nalévání horkých nápojů, pomůcku k rozpoznávání bankovek podle velikosti, speciální brýle pro různá stadia nemocí očí, nebo deskové hry pro nevidomé. Do kavárny vás pozvou nevidomé hostesky a obslouží vás nevidomí číšníci a servírky. Hosteska vás přivítá, požádá o vypnutí mobilů a svítících hodinek, aby ani ony nevyzařovaly světlo a nerušily tmu. Pak vás seznámí s rozmístěním stolů v restauraci. Přímo v kavárně si můžete objednat kávu, čaj nebo jiný nealkoholický nápoj. Cena prvního nápoje je vždy 100 korun. Každého dalšího pak 30 korun.

V kavárně Potmě

Do kavárny vás zve hosteska po čtveřicích. Stoly jsou zde upraveny pro čtyři osoby tak, aby se co nejvíce využilo místa. Před vstupem pak dostáváte žetony, kterými budete platit uvnitř. Nevidomá obsluha sice plně zvládá platbu klasickými penězi, ale v rámci urychlení, je platba žetony výhodnější. Tak po objednání odevzdáte obsluze žeton a u východu zaplatíte podle toho, kolik vám zůstalo žetonů v ruce. Po vstupu do kavárny se ocitnete ve tmě. Obsluha se vám představí, usadí vás a vy si objednáte. Váš nápoj je vám podán přímo do ruky, a tak máte jistotu, že se nepolijete nebo ho nerozlijete. Pokud si chcete objednat další, pak vás obsluha upozorní, že ji musíte zavolat jménem, ne máváním. Po vypití nápoje vás obsluha vyvede ven.

Najednou vidíte tmu jinak. A tento zážitek si odnášíte domů. A nejen to. Na památku vám zůstane i hrneček, ze kterého jste pili. Je na něm vyobrazena světluška.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6883 (magazinpraha.cz#78)


Diskuze a zkušenosti

Hanna Musilová | 09.05.2015 02:29
Re: Kavárna Potmě Je to výborný nápad a už vlastně i tradice. Díky Anetě a všem, kteří se podílejí, ať už vidomí či nevidomí, pro které je to sice těžší, ale zas dobrá seberealizace. Funguje podle všeho i spolupráce s některými osobnostmi z umělců. Už delší dobu se těším, až tuto kavárnu někde navštívím, v Praze nebo třeba v Karlových Varech v rámci MFF, také už tam myslím zavítala. Hodně štěstí a energie do vaší bohulibé práce přeje Hanna


Přidat komentář