Jak nasadit struny na kytaru

Každý správný hráč na kytaru by měl umět nejen akordy, ale také se o svoji kytaru dobře postarat. K tomu patří i výměna strun a jejich správné naladění. Jinak vám prostě kytara hrát nebude.

Všude jsou rady pro začínající hráče na kytaru, jak hrát, jak cvičit, jaké mít techniky a také jak držet kytaru, spolu s tím, i jak se hraje který akord a tak dále. Jenže kde najít návod, jak nasadit na kytaru potřebné struny?

Ještě než budete hrát, musíte mít nástroj

Obvykle se automaticky počítá s tím, že pokud se chcete naučit hrát na kytaru, pak také musíte mít kytaru. Jenže vy ji mít můžete, bohužel však bez strun, nebo starých, které nejsou ideální pro správné hraní a musí se vyměnit. Jak však takovou výměnu provést?

Co budeme potřebovat

Abychom tak mohli na kytaře struny vyměnit, nebo nasadit, budeme potřebovat jisté nářadí a kromě kytary a strun to bude i klička, speciální nástroj, díky němuž bude připevňování strun nakonec i hračkou. Dále to budou štípací kleště, kterými zbytek struny odstraníme, aby tak kytara nejen dobře hrála, ale i vypadala.

Jdeme měnit struny na kytaře

Pokud máme vše potřebné připravené a ověřili jsme si i to, že máme správné struny na správném místě, a jsme si jistí umístěním takových strun, pak můžeme bez obav začít s měněním strun. Je nutné vzít do ruky speciální kličku, nasadit na ladící mechaniku (pro kytaristy známý ladicí kolík) a otáčíme tak, aby struna povolila a byla dostatečně volná, aby se dala vytáhnout, respektive aby šel kolík, který ji drží vytáhnout.

Kde je a co je kolík?

Kolík je na druhé straně ladících kolíků, tam, kde se upíná struna. Povolením struny je možné kolík, pomocí kličky vytáhnout a strunu tak jednoduše sundat. Podobným způsobem zase strunu na kolíček nasadíme, upevníme, aby se nemohla uvolnit, a vsuneme kolík na původní místo.

Druhá strana struny

Druhý konec struny samozřejmě patří pro umístění na ladící kolík a je nutné je stejným způsobem, jakým byla struna umístěna a připevněna také takto upevnit. Strunu samozřejmě natáhneme tak, jak jen to jde, ale není nutné ji extrémně natahovat. Vše se doladí točením ladicích kolíků. Avšak struna nesmí být úplně volná.

Konečné práce

Tímto jednoduchým způsobem jsme navlékli strunu na kytaru a doladíme v podobě otáčení ladicích kolíků, ji uvedeme do té fáze, kdy je možno na ni pohodlně hrát. Jenže je také potřeba zbavit se nevzhledných ozdob na kytaře, kterými jsou vyčnívající konce strun. Ty již nepotřebujeme a tak je jich potřeba odstřihnout. Provádí se to štípacími kleštěmi, kdy se konec struny ustřihne přímo od kolíku, aby tak nehyzdil a ani se o něj nikdo nezranil. To provádíme ale ve chvíli, kdy je struna dobře a řádně připevněná.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6895 (magazinpraha.cz#185)


Přidat komentář