Krby a kamna Praha

Díky rostoucím cenám za energie se stále více majitelů domů vrací ke klasickému zdroji tepla, kterými jsou kamna a krby. Pokud si do svého domu pořídíte krb nebo krbová kamna, získáte však mnohem víc než jen úspornější zdroj tepla.

Krby a kamna

Krby a kamna se v posledních letech opět stávají, čím dal častěji využívaným zdrojem tepla v domácnostech. Největší podíl na tomto trendu má především zvyšování cen za energie, zejména za plyn a elektřinu. Důvodem pro rostoucí oblibu krbů a kamen je nejen levnější teplo, ale také příjemnější a intenzivnější teplo, znásobené příjemnou uklidňující atmosférou způsobenou plápolajícím ohněm. V současné době je na trhu nepřeberné množství různých typů kamen, krbů, či krbových kamen, které svým designem zkrášlí každý interiér a stanou se doslova jeho dominantou. Dnes je možné také oslovit specializovanou firmu, která vám postaví originální krb, přesně dle vašich představ a požadavků. Firma zabývající se prodejem či stavbou krbů a kamen vám zcela jistě také pomůže s jejich výběrem, zejména aby byl ideálně zvolený výkon kamen k velikosti vytápěného prostoru.

Proč si pořídit krb či kamna

Jak je již výše nastíněno, důvod pro pořízení si krbu nebo kamen do svého domu, je zejména úspora peněz za vytápění. Pokud jsou kamna nebo krb správně zvolené, je možné v některých případech ušetřit dokonce až celou třetinu nebo i více peněz za teplo. Vzhledem k tomu, že ceny energií stále více rostou, je pravděpodobné, že v příštích letech může být taková úspora ještě vyšší. Firmy zabývající se kamnářstvím a stavbou krbů, jsou schopné rozvést teplo z krbu i do dalších místností. Jednou z možností můžou být například kamna s teplovodním výměníkem, které lze poměrně jednoduše připojit i na stávající systém vytápění. Dnešní moderní krby a kamna jsou vybaveny speciálními teplovodními či teplovzdušnými vložkami, jež dokážou vytopit opravdu velký prostor. Taková kamna a krby jsou také často vybaveny speciálním systémem spalování, který zaručí velkou výhřevnost s maximální úsporou dřeva. Mimo tento ryze praktický důvod, působí kamna díky viditelnému ohni uklidňujícím dojmem a dokážou vykouzlit v domě velice příjemnou atmosféru. Dnešní moderní kamna a krby se vyznačují dokonalým designem, díky kterému se stanou dominantou každé místnosti.

Krby a jejich výhody

Krby jsou často spojené s otevřeným plápolajícím ohněm, který provází člověka již od nepaměti. Krby byly ještě v nedávné historii v podstatě otevřená ohniště, vybavené maximálně mřížkou proti jiskrám. Samozřejmě i dnes je možném nechat si takový otevřený krb postavit doma či na chatě a zcela nepochybně má své kouzlo, avšak teplo z něj není dostatečně zužitkováno. V dnešní době jsou většinou krby vybavené speciálními krbovými vložkami, které vydané teplo mnohem lépe zužitkují a vytopí daleko větší prostor. Krb vybavený krbovou vložkou má oproti otevřenému ohništi až desetkrát větší a také rychlejší výhřevnost. Výhodu krbu je zejména to, že je možné ho postavit přesně na míru a přesně dle vašich požadavků, třeba i s pomocí architekta. Při samotné stavbě se postupuje tak, že se krbová vložka postupně obestavuje šamotem, následně cihlami, kamenem a dalšími materiály. Na míru postavený krb specializovanou firmou má také tu výhodu, že se přesně hodí do daného prostoru a není tzv. předimenzován, tudíž nedochází ke zbytečnému přehřívání místnosti. Jak je již v článku uvedeno, profesionální firma je také schopná přebytečné teplo z krbu rozvést pomocí průduchů do dalších místností.

Krbová kamna

V dnešní době patří mezi velice oblíbené zdroje tepla v domácnostech krbová kamna.** Krbová kamna** jsou v podstatě moderní alternativou mezi krbem a klasickými kamny typu Petry, apod. V dnešní době je na trhu nepřeberné množství různých typů a druhů krbových kamen od různých výrobců. Krbová kamna jsou k dostání v mnoha barvách, designu a v různých cenových relacích. Krbová kamna mají** prosklená dvířka** a jsou nejčastěji obložena nějakým akumulačním materiálem, který zajistí po nějakou dobu teplo i po vyhasnutí ohně. Díky velkým proskleným dvířkům je možné si vychutnat pocit z hořícího ohně, obdobně jako tomu je v případě krbu. Krbová kamna vynikají vysokou účinností, a to až 85%. Některé typy kamen jsou vybavené systémem terciárního spalování, čímž je dosaženo maximálního účinku. Moderní kamna fungují tak, že je jimi nasáván vzduch, který je dále přiváděn do topeniště a kde svým způsobem omývá sklo načež je dále přes překážku odváděn pryč do komína. Pokud topíte suchým dřevem nebo dřevěnými briketami, vydrží sklo díky tomuto principu dlouho čisté.

Krbová kamna a jejich výhody

Mezi velké výhody krbových kamen patří zejména to, že se dají koupit již za poměrně příznivou cenu, a že je možné s nimi, na rozdíl od krbu, jakkoliv manipulovat. V dnešní době je na trhu opravdu široká nabídka různých typů krbových kamen, s které si vybere i ten nejnáročnější zákazník. Krbová kamna se také snadno a rychle instalují. Při jejich instalaci je nutné počítat s jejich vysokou váhou a také s tím, že se musí nacházet v dostatečné vzdálenosti od hořlavého materiálu. Kamna by měla být umístěna na nehořlavém podkladu, například na dlažbě nebo na speciálním skle. Jak je již zmíněno, moderní kamna mohou být vybavena teplovodním výměníkem a lze je tak poměrně snadno napojit na stávající topný systém. Některá kamna mohou být také vybavena místem ohřívání vody, čaje, apod. Díky dokonalému systému spalování se u moderních kamen nemusíte nijak obávat unikajícího kouře. V krbových kamnech je možné topit suchým dřevem, či dřevěnými brikety, apod.

Podle čeho vybírat krb nebo krbová kamna

Pokud jste se rozhodli pro krb nebo krbová kamna a máte už nějakou představu o jejich vzhledu, je dobré si nechat poradit zkušeným profesionálem. V případě stavby krbu vám specializovaná firma již před samotnou stavbou spočítá optimální výkon krbu a vytvoří vám grafický návrh jeho budoucí podoby. Krb je ideální pro ty, kdo chtějí mít ve svém domě, či chatě dokonale řemeslně zpracovaný originál, který přesně odpovídá vašim představám. Co se týče kamen, je vhodné se poradit s odborníkem, zda chcete mít kamna teplovodní nebo teplovzdušná a jaký by měla mít výkon. Do staršího nezaizolovaného domu, je vhodné si pořídit kamna s větším výkonem, než do dobře zaizolované novostavby. Jestliže si pořídíte kamna se zbytečně velkým výkonem, musíte počítat s přetopenou a suchou místností. Samozřejmě je možné tlumit jejich výkon doutnajícími poleny, ale budete pak mít zakouřené sklo, zanesený komín apod. Abyste si dokonale vychutnali požitek v chladných dnech z příjemného plápolajícího ohně, je nutné si vše dokonale rozmyslet, nejlépe s pomocí zkušeného profesionála. Dnes je možné kamna vybírat také podle interiéru, do kterého budou umístěné, například rustikální kachlová kamna do stylově zařízené chalupy, či designová kamna do moderního domu apod.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6898 (magazinpraha.cz#34)


Přidat komentář