Schodiště a zábradlí Praha

Schodiště je důležitým prvkem interiéru. Mělo by být estetické, designově zajímavé, ale zároveň funkční a vysoce bezpečné. Typů schodišť je celá řada. Kromě klasických schodišť je možné nechat si vyrobit schodiště atypické.

Jak vybrat schodiště

Ať již schodiště stavíte nové, nebo ho rekonstruujete, tak se neobejdete bez kvalitního projektu. Ten je vždy velmi důležitý a bez něho nikdy nemáte jistotu, že v konečné fázi budete mít funkční a zároveň i krásné schodiště. Stavba schodiště totiž patří k velmi náročným. Jde o přesné propočítání každého centimetru tak, aby schodiště mělo správný sklon, dostatečně velké nášlapy a zároveň i bezpečné zábradlí.

Jak vybrat firmu?

Právě u stavby či rekonstrukce schodiště je důležité vybírat firmu velmi opatrně. Kvalitní firma vám dodá** schodiště na klíč** včetně konečných nátěrů. A to je celkem podstatné. Proto je dobré vybírat odbornou firmu podle** doporučení a referencí**. Ty řeknou o spokojenosti předešlých zákazníků hodně a vy pak máte možnost se rozhodnout přeci jen lépe. Odborná firma by vám měla vytvořit** projekt** schodiště a ukázat vám ho v 3D provedení. Ve vizualizaci můžete vidět schodiště z několika pohledů a je možné provést ještě úpravy. Po odsouhlasení projektu to již není možné. V případě, že stavíte dům, a potřebujete schodiště, tak není třeba se obávat, že vám postaví nové krásné schodiště a vy si ho v průběhu stavby zcela zničíte. V těchto případech vám firma postaví schodiště provizorní. A ve vhodnou dobu pak postaví schodiště hotové, jen schodišťové stupně dodá až těsně před kolaudací. Tak máte jistotu, že se po celou dobu stavby budete bez problémů a bezpečně pohybovat a zároveň po dokončení stavby bude** schodiště** prostě perfektní.

Jak je to s projektem schodiště?

U novostavby může být** schodiště součástí projektu domu**. Zde je však dobré dát si pozor na jeho provedení. Ve fázi koupě projektu lze ještě provést potřebné úpravy. Pokud máte individuální projekt, kdy se rozhodnete postavit schodiště tam, kde nebylo, pak potřebujete projekt, projektovou dokumentaci a stavební povolení. Při opravě schodiště je nutný projekt a často i projektová dokumentace. Záleží na náročnosti úprav. Stavební povolení však není zapotřebí.

Kam jaké schodiště?

Ne vždy je možné postavit takové** schodiště**, jaké se vám líbí. Schodiště je** specifická stavba**, která musí být vždy bezpečná. Snad proto je tak velké množství druhů schodišť a zároveň i druhů materiálů, ze kterých může být schodiště vyrobeno. Tvar schodiště se vybírá na základě dispozičního uspořádání stavby, bezpečnosti a schůdnosti a designu. Čím je schodiště složitější, tvarovanější, esteticky a designově zajímavější, tím je také dražší. V některých případech se osvědčila spíše jednodušší schodiště, ale z velmi kvalitních materiálů, která bývají bezpečná a také krásná. Schodiště se dělí nejčastěji podle způsobu přenášení zatížení do opěrných konstrukcí stavby.

Točitá nebo vřetenová schodiště

Poslední dobou je najdete v řadě interiérů. Jsou opravdu krásným designovým prvkem. Hodí se do domů, kde je málo místa, ale i tam, kde má být schodiště designovým prvkem, který upoutá pozornost. Základním prvkem vřetenového schodiště je pilíř, někdy také nazývaný vřeteno, kruhového nebo obdélníkového profilu. Z pilíře se pak spirálovitě točí desková konstrukce, která je provedena jako visutá, anebo kotvená do obvodového zdiva. Nášlapy se na konstrukci montují z různých materiálů. Většinou jde o žulu, sklo, ale i dřevo.** Zábradlí** bývá okrasné, často kombinované z kovu a skla. Nejkrásněji vypadá kruhový půdorys schodiště.

Desková schodiště

Tato schodiště najdete tam, kde je dostatek prostoru. Jejich konstrukce je buď samonosná, visutá, ale i kotvená do nosné zdi. Tvar schodiště může být přímý s mezipodestou nebo bez ní, jednoramenný či víceramenný, točitý nebo spirálovitý.

Schodnicová schodiště

Zde jsou nosným prvkem schodnice a do nich se ukládají jednotlivé stupně. Celé schodiště je velmi pevné a vyrábí se z železobetonu, oceli nebo dřeva.

Pilířová schodiště

Ta se hodí do velkých otevřených prostor, kde je zapotřebí širokých dominantních ramen. Konstrukci těchto schodišť tvoří přechod mezi vřetenovými a schodnicovými schodišti. Jako nosný prvek slouží většinou 2 pilíře, do kterých se upevňují schodnice nebo nosníky.

Bočnicová schodiště

Jde o moderní schodiště do moderních prostor. Schodiště je tvořeno samostatně vystupujícími stupni nebo konzolami, které jsou z jedné strany připevněny do nosné zdi a druhá strana je volná zcela bez opory. Tato schodiště jsou velmi vzdušná a prosvětlují prostor. Doplňují je designová, ale bezpečná zábradlí, která bývají většinou ze skla nebo kovu.

Zavěšená schodiště

Jde zřejmě o nejjednodušší schodiště, které je upevněno v podestě a stropu. Je nutné dbát na jeho sklon a velikost stupňů, aby se po něm dobře chodilo.

Atypická schodiště

Tato schodiště se vyrábějí na** míru daného prostoru**. Mohou být kombinací předešlých typů schodišť, mohou být různě tvarovaná, využívat více podest. Záleží na interiéru a nosnosti jednotlivých zdí.

Nejvhodnější materiál pro schodiště?

Materiál vybíráme podle interiéru. Do selského typu bydlení se hodí dřevo, do moderního pak sklo, kámen i kov. Vždy záleží na estetickém pohledu majitele objektu. Při výběru materiálu je třeba myslet i na bezpečnost a také na budoucnost. Příliš mnoho schodů a příliš šikmé schody mohou v budoucnu dělat problémy. Někdy je vhodné kombinovat schody s domácím výtahem, který se dnes dá velmi dobře instalovat i do rodinných domů a ve stáří je příjemným ulehčením života.

Schodiště ze dřeva

Dřevo je krásné samo o sobě. Na schodiště je pak třeba volit tvrdé dřevo, nebo v případě měkkého dřeva přistoupit k náležitému ošetření a zpevnění lakem. Asi nejlepším materiálem je buk a dub. Využívá se i jasan, javor, borovice, smrk, bříza, ořech, třešeň, olše, modřín a mahagon. Někdy také dovážené** exotické dřevo**, které je tvrdé, ale velmi drahé. Smrk a borovice jsou dřeva měkká a proto se u schodišť buď doporučují na prvky jako je zábradlí a obložení a na nosné části pak dřevo tvrdé, nebo je nutné je ošetřit. Ovšem pokud toto dřevo využijete i na stupně, pak by to mělo být jen na málo zatěžované schodiště.

Schodiště z kovu

Donedávna byla využívána jen jako úniková. Dnes jsou dominantou moderních prostor. Tam se nejčastěji využívá kovů jako je ocel, nerez a hliník. Tyto kovy mohou být různě upravovány a leštěny až do vysokého lesku, nebo mohou být i v matu. Schodišťové nášlapy pak bývají upraveny proti uklouznutí.

Schodiště z betonu a kamene

Jsou mohutná a krásná. Ale také velmi drahá. Bývají v** leštěném nebo matném provedení**. Nejčastěji je najdete jak vstup do domu. Přímo v domě se dnes instalují méně. Pokud ano, pak se doplňují o různé prvky, které zabraňují uklouznutí.

Kombinovaná schodiště

Jsou často opravdovým skvostem. Kombinuje se** kov a sklo, kov a dřevo, dřevo -sklo, kov – dřevo – sklo.** Možností je celá řada a ještě více úprav materiálů. Nejčastěji tyto kombinace nacházejí uplatnění u atypických schodišť, kde je schodiště designovým prvkem. Ale najdete tyto kombinace vlastně kdekoli.

Zábradlí na míru schodiště

Schodiště vždy musí mít zábradlí. Jde o bezpečnostní prvek, který je i prvkem okrasným. Zábradlí musí být vždy pevné a vyplatí se, pokud je uzpůsobené i pro děti. Celkově musí zábradlí vždy splňovat** bezpečnostní pravidla**, která udávají správnou výšku zábradlí, rozestupy mezi jednotlivými prvky, typ skla, a typ materiálu, který by měl být nehořlavý. Výjimku tvoří celodřevěná schodiště instalovaná v rodinných domech a některých rekreačních zařízeních, jako jsou horské chaty nebo statky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6897 (magazinpraha.cz#26)


Přidat komentář