Malířské práce - Praha 9

Budete vymalovávat svůj dům nebo byt? Anebo chcete vymalovat pouze jednu místnost? Přemýšlíte nad tím, jakou barvu zvolit? Která barva se hodí do kterého pokoje či místnosti? Poradíme vám.

Rozhodli jste se vymalovat a hledáte inspiraci k tomu, jakou barvu zvolit? Pak je tento článek určen právě vám.

Malování a lakování - Praha 9

Za předpokladu, že si chcete vybrat barvy, ale sami se na malování moc necítíte, není problém objednat si malíře pokojů. Pokud jste z Prahy, pak se vám bude jistě hodit náš tip na malíře a lakýrníka, který nabízí malířské a lakýrnické práce včetně úklidu po malování nebo lakování.

Co je potřeba pro malování interiérů

Malovat stěny v interiéru lze několika způsoby. V dřívějších dobách se používala především malířská štětka, dnes je zase v módě váleček, který práci usnadní a urychlí. Kromě těchto dvou nejčastějších technik a používaných nástrojů však existují i další.

Malířská štětka neboli štětec

Mezi nejpoužívanější nástroje pro malování interiéru patří bezesporu malířská štětka neboli štětec. Malířské štětce určené pro malování na zeď je možno pořídit v mnoha tvarových i velikostních variantách. Stejně tak si lze vybírat i z materiálů použitých pro výrobu štětek. Přestože syntetické štětce jsou také hojně zastoupeny, za nejkvalitnější se stále považují štětce s přírodními štětinkami. Při koupi štětce proto nešetřete. Nekvalitní štětec má totiž mimo jiné tu nepříjemnou vlastnost, že pouští štětinky, které pak zůstávají na zdi v barvě a jsou vidět. Nevýhodou štětce může být  barva stékající po rukojeti. Pokud nejste dostatečně zruční a zkušení, pak se při malování štětkou dost pocákáte, práce vám bude trvat dlouho a pravděpodobně budete mít také problém s nestejnoměrným nanášením barvy. Všechny tyto problémy řeší malířský váleček, který je tudíž pro malíře začátečníky zcela ideální.

Jak vybrat malířský váleček

Váleček nejvíce oceníte tam, kde musíte malovat velké plochy. Pomocí válečku totiž můžete vymalovat celý byt poměrně rychle a s menší námahou. Přesto je vhodné mít vždy pro ruce i klasickou malířskou štětku, neboť rohy, záhyby, obtížně přístupná místa nebo malé plochy jsou z válečkem naopak vymalovatelné jen stěží. Nejkvalitnější malířské válečky se vyrábějí z ovčí kůže. Levnější malířské válečky ze syntetických materiálů jsou však pro běžné použití také zcela dostačující.

Malířské polštářky pro výmalbu

Méně známou, přesto však oceňovanou technikou natírání zdí v interiéru, je použití speciálních malířských polštářků. S malířským polštářkem dokážete natřít velké plochy s minimální námahou a přesto barvu nanesete rovnoměrně a v jednom tahu. Malování malířským polštářkem patří k nejčistším technikám nanášení barvy na stěnu, takže se nemusíte obávat žádného velkého nepořádku.

Malířská stříkačka

Nanášení barvy pomocí malířské stříkačky je naopak technikou, která nadělá nepořádku velmi mnoho. S malířskou stříkačkou se sice pracuje nejrychleji ze všech zmíněných technik, ale problémem je barva rozptýlená do vzduchu, takže velice snadno obarvíte i to co nechcete. Při nanášení barvy stříkačkou nezapomeňte použít ochranné brýle a dýchací přístroj nebo alespoň ochrannou roušku na ústa.

Podle čeho volit barvy na vymalování interiéru?

Při výběru barev na vymalování interiéru můžete použít tzv. teorii ročních období. Každé z ročních období je zastoupeno a charakterizováno různou, ale barevně sladěnou škálou barev. Pro jaro je typická svěží paleta barev, v letním období jsou pak tyto barvy mírně ztlumené. Na podzim jsou barvy sytější (podobně jako zabarvené listí na stromech nebo zralé ovoce). Zimu pak nejlépe vystihují studené barvy nebo také kontrast černé s bílou. Každá místnost by měla být barevně zastoupena barvami pouze jednoho období, maximálně dvou. Pokud budete chtít období kombinovat, ve velkých místnostech se k sobě hodí jaro a podzim nebo léto a zima. V malých místnostech jsou naopak vhodnější kombinace jaro a léto nebo podzim a zima. Teorii barev je vhodné doplnit dalšími principy výběru barev:

Principy výběru barev

Při výběru barev můžete zvolit několik principů. Jedním z nich je odstupňování jedné konkrétní barvy do různých tónů. Dále je možné použít různé avšak příbuzné barvy, u nichž je důležité vybrat stejný jas a intenzitu. Složitější metodou je pak vybírat barvy tak, aby se navzájem doplňovaly. Kupříkladu červenou barvu doplňuje zelená nebo naopak, žlutou barvu zase modrá nebo naopak atd.

Světlo v místnosti

Pokud si necháváte namíchat konkrétní odstín barvy v obchodě, doma můžete být nepříjemně rozčarováni tím, že barva bude vypadat úplně jinak, než jak jste si ji u prodejce zvolili. Příčinou bývá odlišné světlo a to jak odlišný typ umělého osvětlení (žárovky, zářivky…), tak i rozdíl v množství denního světla, jakožto i orientace místnosti vůči světovým stranám nebo taky denní doba. Jinak řečeno, barva bude na jiném světle a v odlišné intenzitě světla vypadat pokaždé jinak. Proto je vhodnější míchat si barvu doma přímo v té místnosti, kterou máte v plánu vymalovat a hlavně za přirozeného denního světla.

Velikost malované plochy v interiéru

Máte rádi jasné a výrazné barvy nebo dáváte přednost tlumeným tónům? Při výběru jasu a sytosti barvy bychom měli mít na paměti pravidlo, že čím větší je konkrétní stěna místnosti, tím tlumenější odstín použijeme. Naopak na menších stěnách je možné zvolit jasný a sytý odstín nebo použít ostrý kontrast. Důvodem této taktiky výběru barev je to, že méně výrazné barvy a tlumenější odstíny se tak snadno neokoukají, zatímco menší plocha vymalovaná výraznou barvou zase místnost oživí a zvýrazní a pokud se vám přeci jen okouká, malou plochu snáze přemalujete.

Barvy a prostor

Zdá se vám některá místnost v domě příliš dlouhá a úzká? Nebo vám vadí nízké či naopak hodně vysoké stropy? I tyto nedostatky se dají opticky upravit pomocí vhodné volby barev a jejich kontrastů. Bílá barva opticky zvýší nízký strop a naopak příliš vysoký strop se dá opticky snížit použitím jiné než bílé barvy. Příliš dlouhý a úzký pokoj lze zkrátit tmavou zadní stěnou. Naopak tmavé boční stěny a světlá zadní dokáží místnost opticky prodloužit. Tmavou chodbu dokáže zesvětlit a opticky zvětšit bílá barva. Stejně tak do pokojů z nedostatkem denního světla se více hodí barvy světlé nebo bílá.

Malování stropů Praha 9

Dáváte-li před bílou přednost jiným barvám, při malování stropů byste přeci jen měli zvolit tradiční bílou nebo nějaký světlý odstín. Bílá a jiné světlé barvy totiž světlo odrážejí, zatímco tmavé je pohlcují, takže pokud byste měli tmavší strop, bylo by v místnosti málo denního světla.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6962 (magazinpraha.cz#150)


Přidat komentář