Montáž sádrokartonu - Praha

Sádrokarton je moderním materiálem s mnoha možnostmi. Je zdravotně zcela nezávadný, perfektně izoluje hluk, teplo i místa, která hrozí vznikem požáru. Přitom je natolik variabilní, že je možné ho využít i k netradičním řešením.

Obliba** sádrokartonových konstrukcí** rok od roku stoupá. Stejně jako možnosti, které sádrokarton nabízí. Přitom jde zřejmě o nejzdravější stavební materiál vůbec. Vyjmeme-li samozřejmě dřevo. Právě** sádrokarton** je vhodným doplňkem dřevostaveb. Je vhodný všude tam, kde je nízká hmotnost nosných zdí, tedy na bytová jádra, na půdní vestavby, na přidané příčky i podhledy a podlahy. Možností je opravdu celá řada. Stačí si jen vybrat.

Montáž sádrokartonových konstrukcí

Ačkoli název zní složitě, tak nejde o nic velmi složitého, ale spíš o zručnost, znalosti a profesionální provedení. Sádrokartonové konstrukce patří k suché výstavbě, která se vyznačuje lehkostí, rychlosti, dobrou manipulací, a vysokou variabilností. Kromě toho má i minimální odpad, což snižuje maximálně náklady na celou stavbu. Sádrokartonové konstrukce se využívají u celé řady stavebních možností. Můžete s nimi rekonstruovat bytová jádra, půdní vestavby, montovat podhledy, předsazené i klasické příčky, podlahy, nábytek, interiérové i designové doplňky. Zkrátka ze sádrokartonu je možné vystavět cokoli.

Výhody sádrokartonových konstrukcí

Výhody jsou:

  • Především je to lehkost a variabilnost celé konstrukce.
  • Rychlost je hned na druhém místě.
  • Nenáročnost na zpracování a odborné nářadí.
  • Nízká pořizovací cena oproti jiným, zejména klasickým materiálům.
  • Nehořlavost, protipožární odolnost, tepelná i zvuková izolace a nenasákavost, čili vysoká odolnost vlhku.
  • Prakticky neomezené možnosti zpracování.

Sádrokartonové desky

Jejich jádro je vyrobeno ze sádry, nebo moderního ergosádrovce a ze směsi rozvlákněného papíru, či skleněných vláken. Toto jádro je obaleno speciálním kartonem. Jednotlivé** sádrokartonové desky** jsou následně upraveny impregnací. Jsou vyráběny v různých tloušťkách, tvarech, i velikostech. Sádrokartonové desky se v základním provedení barevně rozlišují.

Bílé či šedé sádrokartonové desky

Jejich použití je všude, kde není náročné prostředí. Jsou vhodné na všechny druhy příček, podhledů, podlah, opláštění, nábytek i interiérové prvky. Nabídka tvarů i tlouštěk je velmi široká.

Zelené sádrokartonové desky

Jsou impregnované do vlhkého prostředí, mají minimální nasákavost, a proto se hodí pro rekonstrukce bytových jader, stavbu koupelny i kuchyně, stejně jako na koupelnový nábytek a různé prvky v koupelně

Červené či růžové sádrokartonové desky

Tyto desky jsou protipožární. Odolávají vysokým teplotám a i požáru. Splňují všechny požární stupně odolnosti. Dokáží odolávat požáru 30 až 90 minut ve třídě hořlavosti A. Nepoškodí je dlouhodobé vystavení teplotě až 40°C, a krátkodobé vystavení až 75°C.

Modré sádrokartonové desky

Jinak akustické desky, které se nazývají také modré ticho. Velmi výrazně snižují hluk přicházející zvenčí, i vycházející ven. Zajišťují vynikající protihlukovou ochranu budov, i jednotlivých místností. Velmi dobře se hodí pro izolaci panelákových bytů i půdních vestaveb.

Profily pro sádrokartonové konstrukce

Profil sádrokartonové konstrukce je vlastně základním tvarem, který je pevně ukotven a na něhož jsou montovány sádrokartonové desky. Vně jsou pak rozváděny instalační rozvody. Může být i vložena izolace. Profily jsou složeny z jednotlivých dílů, které je možné bez problémů tvarovat. Montují se kdekoli, kde je potřeba. Jsou důmyslně vymyšleny, proto celou sádrokartonovou konstrukci udrží bez problémů na stropě, na šikmině i kdekoli jinde. Profily pro sádrokartonové desky se skládají z rámů, jednotlivých kusových profilů, spojovacích prvků, a upevňovacích prvků. Pro designové a interiérové prvky jsou tu** speciálně upravené profily**, které mají navíc například perlinku. Dříve byly profily ze dřeva, dnes jsou kovové. I když v některých případech se stále ještě dřeva využívá.

Proč si vybrat sádrokarton

Sádrokartonové desky je možné bez problémů opracovávat. Jejich kvalita, vlastnosti, možnosti a lehkost je přímo určuje na rekonstrukce a pro interiéry dřevostaveb. Vynikající je sádrokarton pro půdní prostory, kde zásluhou lehkých profilů vytvoří skvělé bydlení. Velkou výhodou sádrokartonu je jeho 100 % možnost recyklace a určitě i nízká cena.

Půdní vestavby

Podkroví je ideálním místem pro získání kvalitního bydlení nebo pracovních prostor na místě, které si přejete. A sádrokartonové systémy jsou tím nejvhodnějším materiálem pro realizaci půdní vestavby. Celá** půdní vestavba** musí probíhat podle projektu, který by měl být odsouhlasený majitelem objektu a na jehož základě je nutné požádat o stavební povolení. V některých případech je nutný i statik, který ohodnotí stavbu ze svého pohledu.

Jak na půdní vestavbu?

Půdní vestavba se často provádí zároveň s rekonstrukcí střechy, kdy se nejprve připraví střecha, její izolace a umístí se okna a pak se instalují lehké kovové profily. Ty je nutné instalovat podle projektové dokumentace. Většinou se upevňují na a stropní a trámové konstrukce krovu, na štítové stěny, i na další místa, která budou zateplena a obložena. Zateplení může být pomocí minerální vaty, nebo sypané, stříkané či pěnové izolace. Všechny dokáží střešní prostory skvěle utěsnit a tepelně izolovat tak, že je dosaženo maximální tepelné pohody. Na profily se montují sádrokartonové desky. Ty buď kryjí minerální vatu, nebo se za ně nastříká jiná zvolená izolace.

Sádrokartonové příčky

Prostor se pak rozčlení příčkami, které vzniknou pomocí profilů a sádrokartonových desek. Výhodou je, že příčky mohou být rovné i tvarované, a samozřejmě pomocí sádrokartonových desek budou uzpůsobené pro jednotlivé místnosti. Tedy tak, že do koupelny a kuchyně přijdou zelené sádrokartonové desky, do ostatních míst bílé, nebo případně modré. Akustické desky se často doporučují do pokojů starších dětí. V** dutinách příček** se rozvedou veškeré instalační rozvody.

Nosnost sádrokartonové konstrukce

Sádrokartonová konstrukce není nosná ve smyslu, že by se na ni dalo postavit další patro. Je však plně únosná jako každá jiná příčka. Bez problémů unese zavěšené skříňky či police do 15 kilogramů. Při použití speciálních hmoždinek pak do 40 kilogramů na metr čtvereční a zavěšení těžších předmětů se plánuje zároveň s rozmístěním lehkých kovových profilů. Tak můžete klidně zavěsit kuchyňské skříňky, koupelnové či sanitární techniku.

Konečná úprava sádrokartonu

Nejprve je nutné vytmelit spáry a všechny nerovnosti a případně je i zpevnit. Pak se musí** přebrousit**. To v případě, že se budou dále impregnovat a natírat, malovat, tapetovat, či obkládat keramickými dlaždicemi. Sádrokartonové desky je možné obkládat i** dřevem** nebo jinými materiály. Pokud se chcete vyhnout broušení, můžete na sádrokartonové desky natáhnout sádrové omítky a stěrky, které je pak možné běžně malovat. Zásluhou těchto stěrek bude podkroví teplejší.

Podlahy v podkroví

Poněvadž v podkroví hrozí obtěžující kročejový hluk, je vhodné na podlahu instalovat sádrovláknité podlahy, které skvěle řeší kročejovou i vzduchovou neprůzvučnost. Zároveň snesou vysoké zatížení, které je dosti velké, aby nosnost podlahy nijak neomezovala majitele podkroví.

Proč se obrátit na odborníka

Všechny typy půdních vestaveb musejí splňovat přísné stavební normy, které se odvíjejí od únosnosti základů, nosných zdí i střechy a také od protipožárních zabezpečení. Proto je vhodné svěřit celou stavbu podkroví do rukou odborné firmy, která vše provede dle přání klienta a na klíč.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6952 (magazinpraha.cz#126)


Přidat komentář