Rekonstrukce bytů a bytových jader- Praha

Moderní doba má zcela jiné nároky na bydlení, než když se stavěly panelové a bytové domy. Proto se dnes přistupuje k celkové rekonstrukci bytů, a především nevyhovujících bytových jader.

Panelové byty i byty v bytových domech dnes naprosto nevyhovují modernímu bydlení. Mají nevyhovující okna, radiátory, špatné instalační rozvody a především bytová jádra. Ty jsou kamenem úrazu. Zejména zásluhou toho, že celé jádro je postavené z umakartu. Tento dříve moderní materiál je dnes ve velmi špatném stavu a navíc se v jeho příčkách vyskytují plísně, které není možné odstranit. A tak jediným řešením je** kompletní rekonstrukce bytu**, nebo částečná rekonstrukce, kdy se zrekonstruuje pouze bytové jádro.

Rekonstrukce bytu

Většinou je nutné rekonstrukci podrobně naplánovat a zjistit si všechny možnosti. Například u výměny oken dochází k problémům. Okna totiž musí mít celý dům stejná. Proto se často přistupuje ke společné výměně všech oken na domě. Nejčastěji se volí moderní plastová okna, která mají řadu vymožeností. K nim patří například speciální skla, která v létě sníží teplotu v bytě. Dalším problémem bývá výměna stupaček,** radiátorů,** kompletní rekonstrukce vytápění i rozvodů. Pokud se však žádná kompletní rekonstrukce v domě nekoná, pak si může majitel domu zrekonstruovat byt sám. Většinou však obdrží zároveň s povolením i podmínky rekonstrukce. Ty musí být zohledněny v projektu, na jehož základě budou úpravy bytu a rekonstrukce povoleny. K dalším dokladům, které je nutné doložit, patří i vyjádření statika. Zejména pokud se mění dispoziční řešení bytu a bytové jádro.

Rekonstrukce topení

V bytě se často přistupuje k rekonstrukci radiátorů. Panelové domy jsou vytápěny dálkově a tak odpadá problém s kotlem. Ale poněvadž se vytápění platí, tak je vhodné pořídit si moderní radiátory, které mají termoregulační ventil. Pokud se rozhodnete pro výměnu radiátorů i pro rekonstrukci bytového jádra, pak je vhodné v bytovém jádře volit** podlahové topení.** Ostatně moderní metody umožňují podlahové topení instalovat do celého bytu.

Dispoziční řešení bytu

Byt by měl být uzpůsoben jeho obyvatelům a jejich zájmům. To mnohdy není zdaleka pravda. Nevhodné dispoziční řešení byt spíše znevýhodňuje. Moderní materiály však vše umí změnit. Zejména pokud se rozhodnete pro variabilní sádrokarton. Ten je vhodný na příčky všeho druhu, na odizolování hluku i na tepelnou izolaci, na podhledy i na designové prvky a na nábytek. Stejně vhodný je i na kompletní rekonstrukci bytového jádra, tedy koupelny a kuchyně. K velkým a jedinečným výhodám sádrokartonových systémů patří jejich lehkost, která je umožňuje použít prakticky kdekoli. Pak je tu způsob stavby. Sádrokartonové desky patří do suché výstavby. To znamená, že celá stavba probíhá suchou cestou, bez vody a malty, je velmi rychlá, přesto vysoce kvalitní a zároveň za přijatelný peníz. A navíc u staveb ze sádrokartonu vzniká opravdu minimum odpadu. Sádrokartonové příčky uschovají nové instalační rozvody, pouzdro posuvných dveří, a přitom unesou i zavěšené skříňky a police. Navíc je můžete je jakkoli upravovat. Tedy můžete využít moderních dekoračních úprav stěn, tapetování i nátěrů, nebo obkladů z nejrůznějších materiálů.

Rekonstrukce instalačních rozvodů

Instalační rozvody, tedy rozvody plynu, elektřiny, vody a odpadů, by se měly při rekonstrukci bytu vyměnit také. Moderní rozvody elektrického proudu umožňují nejen silnější a bezpečnější okruhy, ale i instalaci malé domácí sítě. Ta zcela změní možnosti připojení různých přístrojů. U plynu, vody a odpadů je rekonstrukce složitější. Zde je nezbytné vzít v potaz stupačky. Přesto i tyto rozvody je vhodné vyměnit. Moderní materiály je činí méně poruchovými, bezpečnějšími a zároveň umožňují i lepší připojení spotřebičů, jako je myčka nebo pračka.

Rekonstrukce bytového jádra

Patří k nejnáročnějším modernizacím bytu. Problémem je nutnost vyměnit kompletně příčky, rozvody i sanitární zařízení. Pokud se rozhodnete pro výměnu pomocí suché výstavby, tedy sádrokartonového systému, pak bude rekonstrukce** rychlejší, čistější a bez zbytečného odpadu.** V podstatě do týdne je vše hotové. U mokré výstavby, kde v úvahu připadá rekonstrukce pomocí ytongu je doba rekonstrukce delší. Prodlužuje se o nutné vysychání zdí i celkově dobu stavby.

Demontáž bytového jádra

V první řadě je vždy nutné demontovat umakartové stěny a vyvést je do sběrného dvora. To vám i s celou výstavbou zajistí odborná stavební firma. Ostatně celou rekonstrukci bytového jádra je vhodné svěřit stavební firmě. Nejlépe uděláte, pokud si sjednáte rekonstrukci na klíč. Stavební firma vám tak zajistí vše od projektu až po kolaudaci.

Podle projektu

Dále se pokračuje podle projektu. Nejčastěji montáží příček, instalací rozvodů elektřiny, plynu, vody a odpadů. Zde je nutné předem pamatovat na umístění pračky, sušičky, myčky a na přípravu jejich připojení. Pamatovat je nutné i na to, že elektrické rozvody v koupelnách podléhají zvláštním předpisům. A dnes je zde nutný i proudový chránič, který chrání před úrazem a smrtí elektrickým proudem. Pokud dojde k úniku elektrického proudu mimo síť, okamžitě proud odpojí. A to v řádu milisekund.

Zařizovací předměty

Při rekonstrukci se vybírají i nové zařizovací předměty. Ty by se měly vybírat s pohledem do budoucna. Tak jak člověk stárne, mění se jeho potřeby. A to i na hygienu. Právě proto mnoho lidí ve středním věku instaluje místo vany pohodlný sprchový kout, nebo vanu se sedacím koutem. Vhodná je i kombinovaná vana, která umožňuje pohodlné sprchování i koupel. Jde o vanu, která je určená do malých koupelen. Kdo má však představu malého domácího wellness, může si své sny splnit. i do panelákových koupelen je možné instalovat masážní vany. Nebo masážní sprchové kouty. Možná je i instalace sprchového koutu, který kombinuje páru, masáž i klasické sprchování.

Keramické obklady

I když zvolíte příčky ze sádrokartonu, tak se rozhodně nemusíte vzdát krásných obkladů. Jak již bylo řečeno, sádrokarton je možné obkládat i klasickým keramickým obkladem. Kdo však má rád netradiční a zajímavá řešení, může zvolit místo obkladů dekorační benátský štuk, který je rovnoprávnou náhradou mramorového obkladu. Přitom má ještě lepší vlastnosti, které jsou vhodné právě do panelákových koupelen. Navíc je i velmi krásný.

Protiskluzová dlažba

Zde je nutné pamatovat na povrchovou úpravu. Ta by měla být vždy protiskluzová. Vhodná je samozřejmě keramická dlažba, v rozličné úpravě i velkosti. Pod ní je dobré nechat nainstalovat podlahové topení. Získáte tak nejen stále suchou podlahu, ale především příjemně teplou podlahu.

Úsporný záchod

I záchodu se dostane změn. Záchodovou mísu byste měli vybírat s ohledem na spotřebu vody. Zde je možné velmi ušetřit. Pak existují záchody s odvětráváním pachů přímo z mísy a kombinované záchody s bidetem. I to stojí za zamyšlení.

Zdravé větrání

Když už budete rekonstruovat bytové jádro, tak rozhodně nezapomeňte na odvětrávání. Jen tak získáte zdravý prostor bez plísní.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6948 (magazinpraha.cz#117)


Přidat komentář