Sádrokartonové práce - Praha 8

Sádrokarton je všestranný, moderní a zdravotně nezávadný materiál s širokými možnostmi využití. Ty se stále rozšiřují na základě dalších inovací jeho vlastností. Dnes je možné sádrokartonové systémy využívat prakticky kdekoli.

Sádrokarton zná dnes každý. Oblíbený se stal zejména pro své vynikající vlastnosti, a pak také zdravotní nezávadnost. Ta umožňuje bez problémů jeho užití tam, kde jsou děti, alergici, astmatici i jinak nemocní lidé. Sádrokarton je oblíbený i proto, že jeho použití je snadné, rychlé a za nízkou cenu, oproti všem ostatním materiálům. Přitom jeho vlastnosti umožňují nejen praktická a neotřelá řešení, ale i řešení, která značně zlepší kvalitu bydlení. Jde zejména o tepelnou a akustickou pohodu. Navíc je vynikajícím materiálem pro rekonstrukce všeho druhu. Hodí se pro rekonstrukce bytových jader, půdních vestaveb i bytů a starších domů. Není problém dělat s pomocí sádrokartonu dispoziční úpravy. A využití nachází i u novostaveb, kde opět poslouží k výstavbě půdních obyvatelných prostor, ale zejména u dřevostaveb a nízkoenergetických staveb i běžných nenosných příček.

Základní druhy sádrokartonových desek

Sádrokartonových desek existuje celá řada, která se liší zejména podle svého výrobce. Pokud budete cokoli realizovat ze sádrokartonu, pak se určitě držte jednoho výrobce. V opačném případě na sebe nemusí jednotlivé desky a systémy navazovat, a může vzniknout nepříjemný, těžko řešitelný problém. Jinak základní značení sádrokartonových desek by mělo být u všech výrobců stejné. Jde o** rozlišení sádrokartonu** do různých podmínek. Tak se označují sádrokartony bíle, modře, zeleně, nebo červeně. Od těchto základních barevných rozlišení se pak odvíjí další řady, které mají různé velikosti, síly, tvary, vlastnosti a samozřejmě označení.

Bílé sádrokartonové desky

Ne vždy je jejich barva čistě bílá. Může být i smetanová nebo šedá. Vždy však bude znamenat základní sádrokartonovou příčku, která je určená do běžných prostor. Tyto sádrokartonové desky je možné využít také k výrobě nábytku, designových prvků, světelných ramp, a dalších interiérových prvků, které ozvláštní interiér, nebo mu dodají praktičnosti.

Zelené sádrokartonové desky

Jsou impregnované pro použití ve vlhkých prostorách. Proto se přednostně používají k rekonstrukcím bytových jader, k výrobě nábytku do koupelen a vlhkých prostor, pro všechna místa, kde hrozí vyšší vlhkost. Jejich další velkou výhodou je, že jsou odolné proti plísni.

Červené sádrokartonové desky

Mohou být červené, růžové, s proužky v červené nebo nějakém odstínu růžové barvy. Vždy půjde o sádrokartonové desky s protipožární odolností. Jejich odolnost je opravdu vysoká. Mají vyšší pevnost jádra, což zajišťuje přidané skelné vlákno, a tak jsou schopny po poměrně dlouhou dobu odolávat požáru a jeho rozšíření. Jejich využití často vyplývá z projektové dokumentace. Vyplatí se však všude tam, kde by mohlo opravdu k požáru dojít. Červené protipožární sádrokartonové desky jsou tedy vhodné pro půdní vestavby, zejména okolo komínů, pro stavby tam, kde je přímé topení krbem, nebo jinými kamny na tuhá paliva, a všude tam, kde je zvýšené riziko požáru.

Modré sádrokartonové desky

Někdy se jim říká také modré ticho. Jde o** akustické sádrokartonové desky**, které mají speciálně upravené jádro tak, aby maximálně odolávaly hluku. Přitom samotná deska je konstruována nejen jako akustická, ale i jako protipožární, což zvyšuje možnosti jejího využití. Modrá sádrokartonová deska je prodávána ve více verzích. Je možné s ní izolovat místnosti i objekty proti hluku. Používat ji při komerčních stavbách, kde je nutné tlumit zvuk přicházející zvenčí, nebo vycházející ven. Desky jsou vhodné pro stavbu všech vnitřních i mezibytových příček, podhledů a předstěn v interiérech.

Tloušťky a tvary sádrokartonových desek

V nabídce existuje mnoho** provedení sádrokartonových desek**. Výběr je široký, i co se týká jejich tvarů. Vybírat můžete nejen sádrokartonové desky čtvercové, obdélníkové, ale i kruhové, s různými výsečemi, půlkruhové a další typy. V nabídce najdete i sádrokarton s dírami po celé ploše. Tvar, velikost, tloušťka a vlastnosti sádrokartonové desky je nutné vybírat podle místa určení, kde budou montovány, podle připojovacích profilů, podle potřebné nosnosti desky, a podle zamýšleného tvaru. Sádrokartonové desky je totiž možné ohýbat i jinak tvarovat. Můžete tedy vytvářet příčku třeba ve tvaru vlnovky, nebo oblouku.

Bez profilů to nejde

Sádrokartonové systémy to nejsou jen desky, ale i profily do kterých se uchycují. Profil je vlastně kostrou sádrokartonové konstrukce a dává jí tvar. Profily nejsou vidět, jsou uschovány pod deskami. Umožňují pevné uchycení desek, skryté vedení instalačních rozvodů, a zároveň vytvoření typických i netypických stavebních, interiérových i designových prvků. Dříve se profily vyráběly ze dřeva. Dnes jsou kovové, mají nejrůznější tvary a možnosti upevnění, různou nosnost, a doplňuje je řada spojovacích a upevňovacích prvků. Profily doplňují i speciální prvky pro další úpravu a zjednodušení prací. Jde o profily, s jejichž pomocí je možné vytvářet oblouky, tvarovat klenby, zpevňovat rohy, nebo i zateplovat stěny. Profily mohou být doplněny například i o perlinku, nebo jiný materiál.

Konečná úprava sádrokartonových konstrukcí

Sádrokarton má tu výhodu, že je možné ho jakkoli upravovat a to jakoukoli metodou. Je tedy možné ho klasicky malovat, natírat, tapetovat, obkládat všemi možnými materiály, nebo můžete využít i dekoračních omítek. Záleží jen na vkusu a místě, kde je sádrokartonový systém instalován.

Před konečnou úpravou sádrokartonových konstrukcí

Než se bude provádět jakákoli konečná úprava, je nutné sádrokartonový systém připravit. Nejprve je se** vytmelí** všechny spáry, spoje, a nerovnosti. Pokud je spára hluboká, je nutné ji vyztužit skelnou nebo papírovou výztužnou páskou. Po vyschnutí se provede nové tmelení. A po dalším vyschnutí se povrch** přebrousí.** Toto je jediný okamžik, který je nepříjemný prašností. Jinak všechny práce probíhají za relativního pořádku.

Jemné sádrové omítky

Ty je možné aplikovat přímo na přímo na nebroušený vytmelený povrch sádrokartonového systému. Vyhnete se tak nepořádku z broušení a prachu. Přitom tyto jemné sádrové omítky a stěrky jsou ideálním povrchem, pokud chcete klasicky malovat. Perfektně sjednotí povrchy, jsou zdravotně nezávadné a udržují příjemné klima. Jejich aplikace je jednoduchá a s velmi malou spotřebou materiálu.

Dekorační stěrky a štuky

Obdobné to je i u některých dekoračních stěrek, které navíc jsou již barevné, a mají zajímavé vlastnosti. Například použijete-li dekorační benátský štuk, pak získáte odolnou příčku, která bude mít stejně kvalitní povrch, jakoby byla obložena keramickým obkladem. Bude vzhledově perfektní a navíc odolná vlhku, vodě i plísni.

Nátěry, obklady a další úpravy

Pod nátěry a přímo pod malbu, stejně jako pod keramické obklady, je nutné sádrokartonovou konstrukci napustit a impregnovat. Tak se dosáhne stejné nasákavosti a všechny vybrané druhy konečné úpravy budou nejen perfektně držet, ale budou i barevně jednotné.

Sádrokartonové systémy kvalitně

Nabídka stavebních hypermarketů a různých příruček láká ke stavbě ze sádrokartonu svépomocí. Pravdou je, že toto řešení není ideální. Pokud chcete, aby systém byl dokonalý, bez prasklin, pavoučích map, a dalších nehezkých poškození, která se projevují časem u neprofesionálně postavených sádrokartonových konstrukcí, pak se rozhodně spojte s odborníky, kteří odvádí svou práci perfektně a bez budoucích nešvarů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6951 (magazinpraha.cz#125)


Přidat komentář