Sádrokartonové práce - Středočeský kraj

Znáte sádrokarton v jeho moderní podobě? A víte, co umí? Sádrokartonové systémy dokáží vytvořit vysoce moderní bydlení v lukrativních místech měst, kde by již jinak stavět byty nebylo možné. Ano, jde o moderní půdní vestavby.

Sádrokartonové systémy

Sádrokartonové systémy jsou vysoce moderním materiálem, jehož zásluhou za velmi krátkou dobu lze vytvořit moderní bydlení nebo pracovní prostory. V dnešní době tvoří rekonstrukce pomocí sádrokartonových systémů v komerčních prostorách až 70 % stavebních technologií. I v rekonstrukcích rodinného bydlení zaujímají sádrokartony významné místo. Navíc se dnes využívají i u nových staveb. Zejména u dřevostaveb, v podkrovních prostorách, u nízkoenergetických domů. Tam, kde to je možné, sádrokartonové systémy vytlačují tradiční mokrou výstavbu. Dostávají se tak například u přestaveb bytových jader na první místo v použitých materiálech. Sádrokartonové konstrukce se uplatní všude, kde jiný materiál nelze použít pro jeho hmotnost. Podhledy, příčky, obklady, podlahy, a další sádrokartonové stavby jsou mnohem lehčí, ale zároveň i vysoce trvanlivé. Navíc, sádrokartonem je možné interiér nejen vytvořit, ale i vybavit. Velmi vhodné to je například u bytových jader, pro jejich velikost koupelen a záchodů, kde sádrokarton může zcela zastoupit tradiční koupelnový nábytek a vytvořit originální prostory. Obdobné tomu je i u půdních vestaveb, které přímo volají po atypickém vybavení a nábytku. I toto si můžete splnit s pomocí sádrokartonu. Navíc nezískáte jen překvapivě zajímavé a netradiční tvary nábytku, ale s pomocí dekorativních úprav můžete mít i zcela originální a zároveň vysoce odolný nábytek, jaký nikde nekoupíte.

Proč si vybrat sádrokarton

Sádrokartonové konstrukce se pyšní celou řadou výhod, vynikajících vlastností a zajímavých možností. Postačí se orientovat alespoň v jejich základní nabídce, která se pak rozšiřuje o mnoho dalších možností. K základním výhodám sádrokartonových systémů patří jejich lehkost, která i v tom nejsložitějším tvaru nijak zvlášť nezatěžuje nosnou konstrukci budovy. To umožňuje aplikovat sádrokarton i v historických budovách, na jejich střeše pak je možné vystavět moderní byty, právě pomocí suché výstavby. Aby bylo možné stavět i na takových místech, je nutné použít jen lehkou a nenáročnou techniku. I toto sádrokartonové konstrukce zcela splňují. Je s nimi jednoduchá manipulace, výborně se s nimi pracuje a je možné je nejen řezat, ale i ohýbat a tvarovat do různých tvarů, nejčastěji oblouků a vlnovek. Celá suchá výstavba probíhá nad očekávání rychle. Přitom pořizovací** cena je nízká**. Nízká oproti jiným stavebním technologiím. Sádrokarton má výborné izolační vlastnosti, ať již tepelné, protipožární, zvukové, a také je odolný vlhku, a unese velký tlak bez jakéhokoli poškození. Stačí si jen vybrat odpovídající typ sádrokartonové desky.

Druhy sádrokartonových desek

Celkově je druhů velké množství. Přitom se každý hodí na jinou stavební úpravu.

  • Klasické bílé sádrokartonové desky se využívají při běžné suché sádrokartonové výstavbě, při rekonstrukcích nebo dispozičních změnách interiéru. Dnes existují v mnoha podobách, které umožňují vytvářet nejrůznější interiérová řešení. Existují vysoce ohebné tenké sádrokartonové desky pro ohýbané a tvarované konstrukce a pak různě silné desky pro sestavování nábytku, ať již volně stojícího nebo vestavěného.
  • Zelené sádrokartonové desky jsou přednostně určeny do vlhkých interiérů. Ideální jsou tedy do koupelen, kuchyní, na záchody a všude, kde je vlhko. V poslední době nacházejí své místo i u bazénů, jako podhledy a různé designové prvky.
  • Červené sádrokartonové desky mají protipožární úpravu a zásluhou toho jsou určeny pro všechny stupně požární bezpečnosti. Aby tomu tak opravdu bylo, je nezbytná montáž těchto desek odborníkem. Protipožární desky najdete i v ohebném provedení stejně jako desky bílé. To proto, že jejich použití je nezbytné v půdních prostorách a zejména u půdních vestaveb.
  • Modré sádrokartonové desky mají taktéž více úprav. Modrá barva značí, že jsou odolné hluku a tedy vhodné pro vytvoření protihlukové bariéry. Ostatně právě proto se jim říká modré ticho. Modré desky v sobě spojují vlastnosti desky protipožární, impregnované a desky s mechanickými vlastnostmi sádrovláknitých desek. Právě proto jsou velmi vhodné pro půdní vestavby, pro odhlučnění interiérů, pro stavbu nahrávacích studií a zábavních center, jako jsou kina.
  • Bez barevného označení existují speciální sádrovláknité desky pro samonosné konstrukce s vysokou požární odolností, které se používají pro přímé opláštění ocelových nosných konstrukcí a dřevostaveb.
  • Novinkou jsou sádrokartonové desky odolné RTG záření.
  • Systémy sádrovláknitých suchých podlah mají více variant. V nabídce najdete systémy pro běžně namáhané i pro vysoce namáhané podlahové konstrukce, které unesou zatížení až 500 kg/m2.
  • Děrované sádrokartonové desky jsou obohacené o zeolit a používají se u systémů, které čistí vzduch.
  • Existují i desky, které jsou určeny pro venkovní užití.

Montáž sádrokartonových konstrukcí

Sádrokartonové desky se montují na kovové lehké profily, které jsou odolné korozi. Profily pro sádrokartonové konstrukce jsou v provedení obdélníku, čtverce, roštu, nebo různých tyčí, které se spojují. Součástí jsou i spojovací prvky, prvky pro upevnění, profily pro klenby i ukončení a začištění doplněné o perlinku. Sádrokartonové konstrukce mohou být bezpečně namontovány nejen na běžné příčky, ale i na šikminy, stropy a další tvary. Klasickým příkladem je půdní vestavba.

Půdní vestavby

Realizací půdní vestavby získáte nové prostory, nové bydlení i prosté rozšíření užitné plochy domu. Realizace** půdní vestavby** je výhodná hned z několika pohledů. Zároveň s její stavbou dojde k zateplení domu a snížení ročních nákladů na vytápění. V domě bude pak příjemnější tepelná pohoda. Pokud se půdní vestavba realizuje v bytovém domě, projeví se to na tepelné pohodě i ostatních bytů. Získáte obytný prostor za velmi příjemnou cenu, které nedosáhnete u žádného jiného materiálu. Celá stavba bude velmi rychle hotová.

Realizace půdní vestavby

Základem kvalitně provedené půdní vestavby je perfektně a správně zaizolovaná střecha. Izolace by měla být v provedení parozábrany, hydroizolace, tepelné izolace a doporučuje se i izolace proti hluku a kročejovému hluku. Celá půdní vestavby se montuje podle projektové dokumentace a na připravené profily se instalují vybrané typy sádrokartonových desek. Velmi důležité je mít celý sádrokartonový systém od jednoho výrobce. Tak vše bude do sebe zapadat a bude vše naprosto funkční i krásné. V dutinách příček se vedou instalační rozvody, a konečná úprava se provádí podle typu jednotlivých místností. Koupelna se může obkládat kachlemi i štukovat, jednotlivé ¸příčky mohou dostat sádrovou jemnou omítku i omítku dekorativní. Mohou se však i obkládat, natírat, nebo jakkoli jinak upravovat.

Proč se obrátit na odborníka

Všechny půdní vestavby musejí mít stavební povolení. V některých případech i vyjádření statika. To znamená, že musejí mít i výborně vypracovaný projekt. Půdní vestavby musejí být podle stavebních norem, které jsou velmi přísné. Laik se v nich většinou příliš nevyzná. Již proto je vhodné obrátit se na odbornou firmu, která celý záměr půdní vestavby zrealizuje na klíč. Tak budete mít jistotu, že vše je tak jak má být, že vestavba vydrží po řadu let bez jakýchkoli problémů a že bude mít všechny očekávané vlastnosti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6954 (magazinpraha.cz#128)


Přidat komentář