Restaurace se zvěřinovými specialitami Praha

Podzim je tady a s ním i chvíle přímo stvořené pro poznávání nejrůznějších kulinářských pokladů, s nimiž jsou spojené i zvěřinové hody. Restaurace nabízejí nejrůznější zvěřinové dobroty, které stojí za to vyzkoušet.

Restaurace nabízející zvěřinové speciality mají ve dny přípravy těchto pochutin opravdu často narváno. Je tomu proto, že jen málokdo odolá daňčímu guláši, masu připravenému na nejrůznější způsoby, atd. U zvěřinových specialit je více než nutné najít takovou restauraci, kde se přípravně zvěřiny věnuje zkušený šéfkuchař, který má s přípravou zajímavých pokrmů bohaté a mnohaleté zkušenosti. Jen tak je totiž maso správně naložené, dobře okořeněné a tedy i nezapomenutelně chutné.

Restaurace se zvěřinovými specialitami

Restaurací v Praze, které připravují zvěřinu, je hodně. Můžete najít restaurace, které běžně nabízejí klasická jídla české kuchyně, ovšem když přijdou na řadu zvěřinové hody, nenajdete zde již pouze tradiční jídla, ale vybírat můžete především ze zvěřinových pochoutek, kterým dávají návštěvníci restaurací přednost. Byl by přece hřích objednat si smažený sýr, když můžete ochutnat srnce na několik způsobů. Pak jsou k dispozici restaurace, které zvěřinové maso nabízejí po celý rok a jsou na tyto pokrmy přímo zaměřeny. I tyto restaurace jsou velmi oblíbené, protože lidé zkrátka maso milují, a když je připravené různě na divoko, jen málokdo odolá. Proč čekat na zvěřinové hody, když si můžete na svůj oblíbený guláš zajít kdykoliv na něj dostanete chuť. Restaurace se zvěřinovými specialitami jsou i tématicky ozdobené, vybavené a zákazníci se v nich cítí velmi dobře. Zvěřinová a lesní atmosféra sálá od každého prostřeného stolu.

Pečínka ze zvěřiny

S dobou honů je spojeno také vaření, smažení, pečení a především ochutnávání a pojídání masa. Výjimečné na této době je to, že se jedná o maso, které se v našem jídelníčku neobjevuje příliš často. Maso divoké zvěře se vyznačuje svou specifickou vůní a chutí, které však neholduje úplně každý. Zvěřinu si musíte zamilovat, abyste byli připraveni ochutnat veškeré možné pokrmy. Pokud se zvěřinové jídlo naučíte jíst, obohatíte tím výrazně Váš jídelníček a dokonale uspokojíte své chuťové pohárky. O chutnosti zvěřinových specialit věděli své už staří Římané, kteří dávali mezi ptáky přednost drozdua ze čtvernohých zvířat volili nejraději zajíce. Sami tvrdili, že skutečné maso zaječí je chutné, velice živné, krvotvorné, lehce stravitelné a při dnešních cenách masa poměrně levné. Proto také hospodyně ráda jej vítá v kuchyni.

Zvěřinové kuchařky

Jestliže byste si zvěřinu rádi připravili i vy doma, jistě se o to můžete pokusit. Zřejmě nedocílíte chuti pokrmu, jak když Vám jej připraví v kvalitní restauraci, ale vyzkoušet se má všechno. V knihkupectví najdete různě knížky o přípravě zvěřiny. Již v na počátku minulého století jedna z velmi dobrých a uznávaných kuchařek napsala, že srnčí a jelení maso je nejlepší od srpna do března, černá zvěř v zimě. Zajíce je dobré nakupovat od září do února a při jeho pečení dbát na to, aby nebyla zvěřina zapařená. Že je zajíc mladý, poznáte podle toho, pokud už není stažení, že se dají jeho sluchy lehce natrhnout a jsou měkké. Pokud už stažený je, poznáte podle běhů stáří zajíce, protože jsou světlejší srstí a měkčí drápky než u kusů starých. U** velikého zajíce** se velmi těžko určuje jeho stáří a je zde důvodná obava, že může být tvrdý a houževnatý. Takových rad existuje velké množství a jak jsme již řekli, pro přípravu zvěřiny je potřeba opravdu zkušeného šéfkuchaře, aby se jednalo o skutečnou pochutinu.

Recepty na úpravu zvěřiny

Receptů na úpravu zvěřiny existuje opravdu velké množství. Vždy záleží na chuti, na momentálně náladě a na časových možnostech kuchaře. Nabídka zvěřiny je pestrá, a to především v době, kdy pomalu přechází podzim do zimy. Právě v tomto období, přelomu podzimu a zimy nabízejí některé restaurace** zvěřinové hody,** přičemž se pravý labužník dobrého masíčka nenechá dvakrát pobízet. Kdo by si také nechal uniknout příležitost ochutnat jídla, která se připravují ze srnčího, kančího, dančího nebo jeleního masa? Je vždy lepší si včas rezervovat stůl, protože milovníků kvalitního zvěřinového masa je víc, než si myslíte.

Jak se připravují zvěřinové hody?

Zvěřinové hody se vždy připravují podle chuti. Zvěřinu můžete připravit na víně, na smetaně, na černo, zvěřinu se šípkovou omáčkou. Zvěřina je velmi lehce stravitelná a netučná. Jestliže ji neupravíte s těžkou omáčkou, bude se jednat i o dietní pokrm. Zvěřina obsahuje podstatně více vitamínů B a železa, než jiná masa. Je to dáno tím, že strava zvěře je pestrá a dalším důvodem je neustálý pohyb zvěře. Naprostá většina lidí uvítá na stole maso ze zvěřiny. Musí být ale náležitě připraveno ke kuchyňské úpravě a pak záleží na jeho stáří.

Jak se dělí zvěř?

Zvěř se dělí na srstnatou, kam patří králík a zajíc, na černou, což je kanec, na červenou, kam spadá jelen, srnec a daněk a na pernou, což je bažant, koroptev, divoká kachna, holub, divoká husa, kvíčala a sluka. Zvěřiny je ale daleko víc. Dále je možné připravit dušené skřivánky, malé ptáčky v županu, smažené ptáčky, zadělané drozdy nebo dušené tetřevy.

Zvěřina potřebuje čas

Každá zvěřina potřebuje svůj čas, aby po její tepelné úpravě chutnala přesně tak, jak má a jak se od ní očekává. Zajíce nebo bažanta je nutné nechat doma nejprve odležet v kůži nebo v peří. Pověsí se hlavou dolů do studené místnosti. Starší kusy se nechají odležet delší dobu. Jak dlouho, to byste se měli dozvědět v obchodě, kde jste zvěřinu zakoupili. Pokud kupujete maso starší, naložte jej předem do mořidla.

Koření na zvěřinové maso

Zvěřinové maso se neobejde při své přípravě bez výrazného dosti** aromatického koření,** bez sušené zeleniny, která může být i syrová nebo jemně sekaná, bez jalovce, který nesmí u žádné zvěřiny chybět, bez nového koření, bobkového listu, rozmarýnu, tymiánu, bobkového listu, zázvoru. Použít je možné i hotové směsi, jako je zvěřina nebo divočina, i když tato koření se v restauracích pro přípravu zvěřinových pokrmů nepoužívají, a specialisté dají přednost vlastnímu míchání koření, aby se každá specialita vyznačovala svojí chutí. Před zahájením přípravy je potřeba dokoupit důležité náčiní jako je nástroj na protahování masa slaninou, apod. I na výběru samotné slaniny hodně záleží. Vyberte trochu prorostlou a hodně vyuzenou, aby měla tu správnou chuť. K divočině si můžete dát brusinkovou omáčku, šípkovou omáčku, brambory, knedlíky. K pečenému zajíci nebo k sekané vyrobené ze zaječího předku si můžete dopřát i kompot. K paštikám ze zaječího chutnají skvěle i brusinky spolu s bílým nebo černým chlebem. Ke kančí kýtě si dopřejte jemný knedlík, ovšem ani brambory nejsou k zahození.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6969 (magazinpraha.cz#33)


Přidat komentář