Pokládka luxusní žulové dlažby Praha

Výběr vhodné dlažby zlepší estetický vzhled místa. Můžeme ji použít jak do interiéru budov, tak na venkovní prostory. V současnosti se nám nabízí celá škála materiálů. Některé z nich však mají pouze čistě praktické využití.

Využití dlažby

Dlažbu můžeme použít na povrch podlahy, chodníku, okolí bazénu nebo vozovky. Původně byla tvořena dlaždicemi nebo dlažebními kostkami, dnes se však setkáme také s betonovými či keramickými dílci, cihlami, žulou, mramorem, travertinem nebo břidlicí. Dlážděná plocha je rozebiratelná, takže v případě potřeby můžeme odstranit pouze její část. Kromě materiálů lze dlažbu dělit podle velikosti dílců. Ty mohou být od mozaikových kostiček 40 - 60 mm až po mnohem větší kostky. Nároky na dlažbu se budou lišit především v závislosti na místě jejího použití. Pokud se ji rozhodneme využít ve venkovním prostředí, rozhodující pro nás bude odolnost materiálů proti povětrnostním vlivům a nečistotám. U interiérové dlažby si pak budeme více všímat estetické stránky a schopnosti zapadnout do celkového vzhledu místnosti.

Žula

Kámen patří mezi oblíbené dlažební materiály. Lze ho využít rovněž k obkladům. K dláždění se hodí mnoho druhů. Jedním z nich je žula (granit). Jedná se o vyvřelou horninu, která obsahuje velké množství draselných živců, kyselých plagiokvasů a křemene. Typickou barvou žuly je šedá s modrým odstínem. Setkáme se však také s červeně zbarvenými druhy. Tento kámen je stejnoměrně zrnitý. Největší naleziště jsou v Brazílii, Indii a jihoafrických státech - Angola, Jihoafrická republika, Namibie a Zimbabwe. Rovněž Čína v poslední době značně zvýšila svou těžbu tohoto stavebního materiálu. Oblibu si získala žula z amerických Skalistých hor. Červené porfyrické žuly (rapakivi) se vyskytují ve štítových oblastech. Ty najdeme v Kanadě, Finsku, Švédsku a Norsku. V Evropě se žula dále těží v Portugalsku, Španělsku a Itálii. V České republice se pak dobývá v Českém lese, Krušných, Jizerských a Železných horách, Krkonoších, Jeseníkách, na Českomoravské vrchovině nebo Šumavě.

Žulové dlažby

Kromě dlažeb našla žula použití jako stavební kámen či v rozpukané formě coby součást štěrku. Pro venkovní pokládku se hodí především dlažební desky. Ty však lze umístit také do interiéru. Dlažební desky najdeme v různých rozměrech a tloušťkách. Setkáme se také s několika úpravami jejich povrchu. Mezi ně patří například leštění, broušení, tryskání, permlování, opalování nebo kartáčování. Žulové kostky jsou ideální pro venkovní úpravu prostranství. Mají takřka neomezenou životnost a jsou vhodné i pro nejtěžší dopravu. Dlažba ze žulových kostek je snadno opravitelná po rekonstrukcích nebo překopech. Žula je vhodný materiál také pro vytváření mozaiky. Ta našla své využití jako zpevnění vjezdů či krajníků. Na rozdíl od žulových kostek není vhodná pro těžkou dopravu, ale lze z ní vytvářet krásné vzory a zajímavě kombinovat barvy. Můžeme vytvořit i tzv. divokou mozaiku, která také dokáže svým provedením zaujmout. Žulový kámen je použitelný také pro obklady a to jak venkovní, tak interiérové. Najdeme je u obkladů zídek, kuchyňských desek, krbů nebo topných těles. Obrubníky z tohoto materiálu jsou mimořádně odolné a mají velmi dlouhou životnost. Lze je použít u chodníků nebo zahrad. Také schody ze žuly mají hezký vzhled a dlouho slouží svému účelu bez jakéhokoliv poškození. Schodišťové masívní stupně najdeme u venkovních schodišť a v interiérech historických objektů. Setkat se můžeme s permlovanými, trysovanými, broušenými, bosírovanými, špicovanými či profilovanými schody. Ty jsou přímé, šikmé nebo obloukové. Běžné druhy jsou vhodné na zahradu i do domu. Aby byla zaručena bezpečnost pohybu po žulovém schodišti, má materiál broušený, opalovaný a kartáčovaný povrch. Najdeme tu také protiskluzové drážky a splávky. Ze žuly lze vystavět všechny typy schodišť včetně točitého. Schody se dají žulou také vhodně obložit. Takto vytvořené soklíky jsou buď průbežné nebo kaskádové. S žulovým kamenem se setkáváme i u balustrád a sloupků. Vhodným materiálem je také pro desky. Ty se hodí například do kuchyně či pod umyvadlo do koupelny. Žulové desky jsou často také součástí zahradních stolů nebo grilů. Žulu využijeme také k dekoraci naší zahrady. Dají se z ní vytvořit sošky různých tvarů. K oblíbeným patří zejména sloupky nebo solitairy. Ty první mohou být součástí oplocení pozemku. Tento materiál je vhodný také na konstrukci zahradních fontán nebo květináčů. Neméně vkusné jsou žulové parapety.

Přednosti žulové dlažby

Žula je velmi vhodný materiál pro dláždění. Je to především díky své pevnosti a dlouhé výdrži. Zaujme však rovněž svou elegancí. Lidé se v místnostech s žulovou dlažbou cítí nadmíru příjemně. Její životnost a odolnost je podstatně vyšší než u jiných materiálů, jako jsou například zámková dlažba, keramika, dřevo nebo mramor. Žula je ideální také pro podlahové vytápění, protože je** tepelně vodivá a má akumulační vlastnosti**. Tyto vlastnosti ji přímo předurčují k zakrytí instalace elektrického nebo teplovodního potrubí. Mnoho lidí je přesvědčeno o tom, že kámen chladí. Avšak jeho skvělé tepelné vlastnosti se využívaly již v antickém Římě. Tam sloužil k ohřívání hostů v přepychových lázních. Dnes již je dokázáno, že žula dokáže teplo rychle přenášet a udržuje v sobě pokojovou teplotu. K dalším důležitým přednostem tohoto stavebního kamene řadíme barevnou stálost, mrazuvzdornost a jednoduchou údržbu. Žula je opravdu materiál, který najde uplatnění na mnoha místech. Do bytových prostor se spíše hodí dlažba vybroušená do vysokého až matného lesku. Působí vysoce elegantním a honosným dojmem. Na naši zahradu je naopak vhodný kámen s hrubšími povrchovými úpravami, jako jsou například pouze povrchní broušení, tryskání pískem, opalování nebo kartáčování. Tato žula má pak protiskluzové vlastnosti, což oceníme na našich terasách a chodnících hlavně v zimním období.

Nákup žuly

Pokud se již rozhodneme pro žulovou dlažbu máme dvě možnosti. Jednou z nich je objednat si veškeré práce včetně materiálu. Na internetu lze najít spoustu firem, které nám vydláždění zařídí tzv. na klíč. Pokud se rozhodneme udělat si práci sami, můžeme si vybrat žulovou dlažbu v prodejnách kamenického materiálu. Často disponují širokým sortimentem, kde samozřejmě nechybí žula. Najdeme tu jak dláždicí desky, tak díly již vytvarované určené přímo k danému použití například na parapet, obklady krbů či do koupelen a sprch. Vybírat můžeme také z různých forem broušení. To ovlivňuje nejen vzhled, ale také má značný vliv na pohyb po dláždění. V takovýchto specializovaných obchodech jsou k mání také různá barevná provedení. Vše záleží jen na našem vkusu a také, podobně jako je tomu u jiných nákupů, i na obsahu naší peněženky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7009 (magazinpraha.cz#187)


Přidat komentář