Hotely a jiné ubytovací služby

Váháte zda vyjet na cesty bez ubytování a míníte, že si pokoj nemusíte rezervovat? Pro jistotu přinášíme několik rad a postřehů, aby jste na místě nebyli nemile překvapeni.

Hotely a ubytování

Jedete na dovolenou sám nebo s rodinou a musíte si vybrat vhodné ubytování? Nebo jen cestujete pracovně a je nutné v místě setrvat více dní? Pak Vám přinášíme několik postřehů jak vybrat dobré ubytování, co které zkratky znamenají a nač si dávat pozor. Při výběru se řiďte podle trojice - prezentace, komunikace a doporučení. Pečlivé sledování těchto ukazatelů o hotelu mnohé odhalí a pomůže předejít pozdějším zklamáním.

Prezentace – má-li ubytovací zařízení vlastní internetovou stránku, dočtete se o něm vše co je právě aktuální, včetně volných a obsazených pokojů, což Vám ušetří nejen čas, ale i peníze za telefon. Dále mohou být na prezentaváni na různých cestovních, turistických a rezervačních serverech.

Komunikace – podle toho jak si hostů váží, jak s Vámi hovoří a co nabídnou je také patrná úroveň daného zařízení.

Doporučení – máte-li možnost srovnání kvality podle přátel, kteří ubytovací zařízení již navštívili, nebo si vyhledáte recenze od hostů kteří zde nocovali, také máte reálnou představu.

Ubytovna Ostrava

V Ostravě využijte levnou ubytovnu v Mariánských horách.

Rezervace pokoje

Rozhodně nespoléhejte na to, že přijdete do hotelu a ubytujete se. Také by se Vám mohlo stát, ač je to malé město – kde se podle Vás nic neděje, že je tam zrovna vinobraní, hasičské závody, sportovní klání...cokoliv, co přivedlo do hotelu více nocležníků než-li obvykle a Vy neseženete nocleh. Není od věci si rozmyslet v jakých podmínkách přenocujete a co je vašimi prioritami. Co znamenají hvězdičky? O jaké kategorii hotelu hovoří?

 • Ubytovna – zařízení se společným sociálním zařízením na patře.
 • Penzion – ubytování většinou rodinného typu

 • Hotel – ubytovací zařízení většinou bez stravovacích možností

 • Hotel ** - nízká kategorie, jednoduché podmínky ubytování a stravování, určené pro nenáročnou klientelu

 • Hotel *** - střední kategorie, které nenabízejí žádný luxus, ale mají standardní podmínky ubytování a stravování
 • Hotel ** ** - vyšší kategorie, kvalitní podmínky ubytování a stravování. Určeno náročnějším klientům pro kvalitní odpočinek
 • Hotel ** *** - luxusní podmínky ubytování a stravování. Určeno náročným klientům, kteří mají rádi luxusní dovolenou

Pokoje v ubytovacích zařízeních

Jaké pokoje na Vás čekají pod jednotlivými názvy?

 • dvoulůžkový - pokoj se dvěma lůžky oddělenými nebo jedním velkým lůžkem
 • jednolůžkový - pokoj s jedním lůžkem nebo i dvěma lůžky, obsazený pouze jednou osobou
 • rodinný pokoj - jedná se o větší dvoulůžkový pokoj, ve kterém je možné ubytovat nejméně 2 dospělé osoby a 2 děti
 • apartmá - jedná se o 2 samostatné místnosti (1 ložnici + 1 obytnou místnost s možností přistýlky a kuchyňským koutem vybaveným základním nádobím, elektrickým nebo plynovým vařičem a ledničkou), s vlastním sociálním zařízením
 • studio - jedná se o jednu místnost s nejméně 2 lůžky a kuchyňským koutem vybaveným základním nádobím, elektrickým nebo plynovým vařičem a ledničkou
 • mezonet - jedná se o patrovou místnost s možností ubytování 3 a více osob
 • suite - hotelový typ apartmá bez kuchyňského koutu
 • bungalov - ubytovací jednotka, která tvoří samostatný stavební celek v obdobném uspořádání a vybavení jako je apartmá
 • přistýlka - jedná se náhradní rozkládací lůžko

Stravování

Má-li hotel vlastní restauraci, můžete si objednat spolu s ubytováním také stravování. Někdy hotel zajišťuje stravování svých hostů ve vlastní jídelně z dovezených jídel, někde je pouze možnost snídaně.

 • polopenze - snídaně a večeře, může být formou švédských stolů či servírované s výběrem z menu
 • plná penze - snídaně, obědy a večeře
 • all inclusive - snídaně, oběd a večeře včetně alko i nealko nápojů, teplá a studená jídla během dne. V ceně je i neomezená konzumace místních alko i nealko nápojů během dne a navíc ve většině hotelů zdarma plážové a nemotorové vodní sporty. Nabídka all inclusive se liší dle kvality hotelu. Pokud hotel poskytuje také jinou formu stravy, hosté s all inclusive většinou musí nosit plastikový náramek.

Ukázky na příkladech

Jak luxusní hotel, tak obyčejná ubytovna může být příjemná – pokaždé záleží na lidech i úrovni jednání. Když hledáte ubytovnu nečekáte luxusní postel s rohovou vanou, ale 100% vyžadujete čistotu a přátelský přístup. Když si vyberete luxusní 4 hvězdičkový hotel, nedá se tolerovat kapající umyvadlo nebo absence mýdla.

Ubytovna

Ubytovna Borská, Plzeň – pokoje jsou vybaveny válendovými lůžky, lůžkovinami, skříní, nočním stolkem, dále je zde lednice, stůl - židle, elekrické zásuvky. Bezplatný přístup na internet na každém pokoji. Ve společných prostorách najdete sprchové kouty + sociální zařízení, ženy /muži Další společný prostor je kuchyně - mycí dřezy, plotýnkové vařiče, rychlovarné konvice a pracovní desky. Prezentují se na internetových stránkách a oznamují zde, že čistota na ubytovně je pro ně samozřejmost a úklid veřejných prostor provádí denně. Úklid pokojů dle Vaší potřeby. Ubytovna je non stop střežena. Cena za osobu a noc 200 Kč za 3 dny a více 160 Kč.

Penzion

Penzion U Andělíčků, Březinova, Dvůr Králové nad Labem - svoji polohou a zaměřením je vhodný jak pro strávení klidné dovolené rodiny s dětmi, tak pro jednotlivce. V šesti pokojích, nabízející 2 – 4 pokoje, každý je vybaven samostatnou koupelnou s veškerým příslušenstvím. V přízemí se nachází společenská místnost nebo chcete-li školící místnost a plně vybavená kuchyň, která mimo jiné umožňuje vlastní vaření ubytovaných. K penzionu slouží přilehlá zahrada s venkovním posezením, parkovat se dá na uzavřeném parkovišti. Penzion je vybaven TV se satelitním vysíláním a WiFi. Na přání lze zajistit snídaně. Cena za ubytování osoba a noc 400 Kč

Hotel

Hotel Vorlina, Sukova, Vlašim - nabízí ubytování v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích s možností přistýlky. K dispozici je též apartmán vybavený televizí a ledničkou. Na všech pokojích je vlastní sociální zařízení. U hotelu je parkoviště pro osobní automobily i pro autobusy a stravování nabízí hotelová restaurace, salonek i nekuřácká jídelna. Hotel má k dispozici dvě bowlingové dráhy a zahrát si na hracích stolech můžete také kulečník, fotbálek, hokej nebo šipky. Cena za ubytování osoba a noc 450 Kč.

Hotel **

Hotel Prometheus, Hudcova, Brno – ubytování zde najdete na 17 pokojích standard s WiFi připojením zdarma, nebo je k dispozici 22 pokojů ekonomy, 3 apartmány a 1 pokoj pro tělesně postižené hosty. Vybavení pokojů:

 • pokoje standard i ekonomy se sprchou, apartmány s vanou
 • postele se zdravotními matracemi
 • antialergické přikrývky a polštáře
 • příjem digitální televize

další služby jsou bezbariérový přístup, restaurace, nekuřácké místnosti, výtah, sekretářské služby, prodej hygienických potřeb a hotelovou restauraci je charakteristická příjemná obsluha, přijatelné ceny a klidné prostředí. Nabízí výběr jídel ze stálého jídelního lístku i denní menu za zvýhodněné ceny. V sortimentu restaurace je česká i mezinárodní kuchyně a WiFi připojení zdarma. Cena za osobu a noc od 600 Kč

Hotel ** **

Hotel Alley, Michalské stromořadí, Olomouc – v srdci historického centra Olomouce, v klidném prostředí městských parků, se nachází tento Business hotel. Najdete zde bezbariérový přístup do všech částí hotelu. Samozřejmostí jsou TV, DVD přehrávače, přípojky k internetu, trezor, klimatizace všech místností včetně restaurace a salónků a ozvučení koupelen. V areálu hotelu je pro relaxaci umístěno fitness centrum se saunou, vodní masáží a párou. Parkoviště je nepřetržitě hlídáno kamerovým systémem. Cena za ubytování osoba a noc 2660 Kč. Ubytování Vám nabídnou v

 • 6 jednolůžkových pokojích (18 - 19 m2)
 • 4 dvoulůžkových pokojích TWIN (24 - 36 m2)
 • 15 dvoulůžkových pokojích DOUBLE (23 - 36 m2)
 • 1 dvoulůžkových pokojích LUX (33 - 39 m2)
 • 4 prostorných luxusních business SUITE (48 - 74 m2)
 • Jejich chloubou je prý suite Alley, jehož součástí je terasa se zahradou s překrásným výhledem na městské parky.
 • Další služby hotelu jsou restaurace s vybranými pochoutkami české i mezinárodní kuchyně, zahradní atrium s možností letního grilování různých druhů mas, klobásek, ryb a zeleniny. Dále
 • 2 salonky
 • taxi a transport z a na letiště
 • golfové hřiště
 • relax centrum kde je umístěno fitness centrum se saunou, skotskými střiky, vodní masáží a párou. Dále posilovací zařízení včetně rotopedu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id2866 (19)


Přidat komentář