Kempingové vybavení - stany, spacáky výběr

Patříte mezi milovníky přírody, kteří na dovolené místo ubytování v hotelu volí raději stan? Rádi se jen tak o víkendu sbalíte a jedete kempovat? V tom případě budete potřebovat spolehlivé kempingové vybavení.

Podle čeho vybírat kempingové vybavení?

Výběr kempingového vybavení záleží na šíři Vašich turistických aktivit, na délce Vašich pobytů v přírodě a především na náročnosti terénu, který si pro kemping zvolíte. Kempování a celkově pobyt v přírodě patří rozhodně k větším zážitkům než ubytování v hotelu all inclusive. Mezi námi je spousta takových, kteří si sice rádi jednou za čas dopřejí dovolenou u moře s relaxováním na pláži, ale stejně tak nedají dopustit na pravé dobrodružné výlety s batohem na zádech a spacákem v ruce. Navíc, kempovat se dá také u moře. Záleží na tom, jak kdo svou dovolenou pojme. Pokud je pro Vás při plánování dovolené stěžejní co nejvíce ušetřit,** kempování** vyjde o značnou finanční částku levněji než ubytování v hotelu.

Kempování v náročných podmínkách

Je rozdíl, pokud se chystáte** kempovat na zahradě** za chalupou nebo plánujete náročnější výlet, například do zahraničních hor. Místu kempování je třeba přizpůsobit kempovací vybavení. Na menší víkendové výlety Vám bude stačit základní vybavení, mezi které patří stan s nepromokavou plachtou, spacák, doplňky k vaření, skládací židlička, karimatka nebo stanový koberec na spaní.** Zahraniční výlety** do náročných terénů už vyžadují důkladnější přípravu. Zejména jestli se chystáte někde mimo civilizaci a nebudete mít možnost si nikde dokoupit to, co Vám náhle pochybí. Při nákupu vybavení popřemýšlejte nad specifiky krajiny, do níž se chystáte. Jaká je teplota vzduchu? Jak moc v noci teplota klesá? Jedná se o větrné místo? Patří oblast k místům s pravidelnými srážkami? Neriskujte, že se v noci budete klepat zimou, provlhne Vám stan i s Vašimi věcmi, a nebo se Vám v důsledku silného větru naruší statika stanu. Přeci jen je** kempování** pobytem v přírodě a v přírodě jste odkázání jen na to, co máte s sebou a jak jste se připravili. V odlehlém místě nemůžete moc počítat s tím, že by Vám někdo v noci přijel na pomoc, pokud by Vám například stan promokl a silný déšť Vám vyplavil věci. Tudíž, lepší je být připraven, než pak litovat toho, že jste něco podcenili.

Jaké vybavení budete potřebovat na kempování?

Co všechno se Vám pro kemping bude hodit? Samozřejmostí je** stan, spacák a karimatka**. Mezi další vhodné vybavení pro kempování patří alu folie, moskytiéry, kempingový nábytek, plachta pod stan, vybavení pro vaření, jako jsou termosky, vařiče, kartuše, zapalovače, dále se Vám budou hodit sady na opravu a lepení, pokud se Vám poškodí stan či jiné příslušenství, svítilny, baterie, nabíječky, kapesní nože a lékárnička. Cena vybavení se liší podle jednotlivých značek a samozřejmě kvality provedení. Pokud víte, že dále než na zahradu u domu se se stanem nedostanete, bude Vám stačit základní a cenově nižší vybavení. Patří-li však kempování mezi Vaše koníčky, rádi poznáváte nové kraje a místa, nebo plánujete, že s pravým kempováním začnete, zaměřte se na kvalitní a zákazníky ověřené vybavení. Příslušenství na kemping můžete zakoupit jak v kamenném obchodě, tak na internetu online, kde si lze většinou přečíst u daných obchodů i konkrétních výrobků recenze uživatelů.

Jak vybrat spacák?

Doba, kdy byl na výběr pouze jeden** typ spacáku** lišící se pouze vzorem látky, je naštěstí dávno pryč. Máte-li doma ještě tyto přebytky značící nekvalitu a více starostí než užitku, doporučujeme jim dát sbohem. Tyto staré látkové spacáky neměly snad žádnou vlastnost, kterou současný výletník od spacího pytle vyžaduje. Spacák vybírejte podle teplotních podmínek místa, kde se chystáte přespat. Spacák Vás musí zahřát, i kdyby venku bylo minus dvacet stupňů. Všeobecně se spacáky rozdělují na ultraletní, letní, třísezónní a zimní. Existují také dekové spacáky, cyklospacáky, a dokonce** spacáky pro dva**. Co se týče výplně, máte na výběr mezi syntetikou a peřím. Ze syntetiky je to pak mikrovlákno a duté vlákno. Peří se nejčastěji používá husí, pak také kachní. Tkanina spacáku by měla být prodyšná a lehká. Zapínání spacáku je na zip. Spacáky se liší také objemem po sbalení. Pokud chcete, aby zabral, co nejméně místa a byl co nejlehčí, i takové se dají pořídit, ale nehodí se do příliš náročných míst. Spacák také vybírejte podle své výšky. Ten,, kdo je spíše menšího vzrůstu by si neměl kupovat zbytečně velký spacák, protože by trvalo docela dlouho, než by si ho takzvaně vyhřál. Stejně tak, pokud jste vyšší, nekupujte si spacák malý. Ve spacáku byste se měli cítit maximálně pohodlně. Spacáky u nás se řídí normami Evropské unie.

Jak vybrat stan?

V první řadě se zaměřte na velikost stanu. Víte, v jakém minimálním počtu osob budete jezdit** kempovat? Stany můžete zakoupit ve velikostech pro jednu osobu, dvě osoby, tři osoby, čtyři osoby stany pro pět osob... Nejčastěji poptávanými jsou stany pro dvě a tři osoby. Podle použití dělíme stany na rodinné, turistické, expediční, ultralehké a plážové. Při výběru stanu se zaměřte na to, aby byl nepromokavý a aby nebylo nároční jej rozdělat a složit. Nechcete přece strávit půl dne tím, že budete přemýšlet, jak dát stan do kupy. Jezdíte-li rádi od kempu ke kempu poznávat nová místa, tím spíše byste měli se stanem pracovat pružně. Vodní sloupec nepromokavosti by měl dosahovat minimálně 1 500 mm. Při **kempování po Česku je pravděpodobné, že se setkáte se srážkami, takže pokud ráno nechcete sušit stan i se svými věcmi, nepromokavost stanu nepodceňujte. Samozřejmě je nejlepší zeptat se na vhodnost vodního sloupce pro Vaše kempování přímo prodejce. Jiné podmínky vyžadují jiné vlastnosti stanu. Co se týče konstrukce stanu, nejčastěji jsou poptávané klasické kopule, asymetrické kopule nebo tunelové konstrukce. Tyčky stanu by neměly být vyrobeny z klasického plastu. Vhodným materiálem je sklolaminát nebo dural.

Nákup příslušenství ke stanu

Ke stanu si pořiďte opravnou sadu s náhradními tyčkami. K některým stanům bývají tyto opravné sady dodávány automaticky, k některým ne. Nikdy nevíte, co se může stát, jaké počasí Vás překvapí apod. Stan se může za nečekaných podmínek poškodit a vy budete potřebovat dané místo opravit, abyste nemuseli Vaše kempování kvůli závadě předčasně ukončit. Ke stanu je dobré si také pořídit koberec nebo podložku přímo určenou k těmto účelům. Dále se dá zakoupit moskytiéra, přístavky nebo krycí plachty, kolíky ke stanu nebo impregnace.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7031 (magazinpraha.cz#145)


Přidat komentář