Výcvik vodicích psů

Pokud ve vašem životě nastala situace, kdy váš zrak zeslábl natolik, že se o sebe sami nepostaráte, můžete si zažádat o vodicího psa. Stane se nejen vaší pravou rukou, ale i dobrým přítelem.

Vodicí psi jsou nedílnou součástí života mnoha zrakově postižených lidí. Výchova a výcvik takového psa je velmi časově a finančně náročná. Psi musí zvládat mnoho úkonů, aby svému pánovi pomohli v jeho těžkém životním období. Musí se umět pohybovat v terénu, obcházet překážky, musí umět cestovat v hromadné dopravě. Také se nesmí nechat nikým vyprovokovat a být odolný proti městskému hluku.

Plemeno a štěně vhodné pro výcvik

Pro** výcvik asistenčních psů** jsou nevhodnější plemena** labradorský retrívr, zlatý retrívr nebo německý ovčák**. Tato plemena se již osvědčila. Mezi některé z vlastností retrívrů patří jejich výrazná chuť k práci a ochota spolupracovat se svým pánem, Je přátelský, inteligentní trpělivý a přizpůsobivý. Díky tomu se se hodí nejen jako průvodci nevidomých, ale i jako záchranářští a lavinoví psi. Výběr vhodných štěňat začíná již výběrem jejich rodičů. Štěňata musí vlastnit průkaz původu a musí projít výběrovým testem. Štěně se musí ze začátku vychovat. Výchova začíná v jeho osmi týdnech a trvá do jednoho roku. Musí být vychováváno v bytě v celodenním kontaktu s člověkem.

Jak probíhá výcvik vodicích psů

V období kolem šesti měsíců se již štěně dokáže natolik soustředit, aby mohlo začít nacvičovat složitější úkoly. Pes musí zvládat různé situace přímo v terénu. Musí se naučit vystupovat a nastupovat do městské dopravy nebo do vlaku. Musí umět jezdit po pohyblivých schodech, což je velmi nebezpečné. Musí zvládat různé překážky na cestě, zastavit se u silnice, také se musí umět chovat na úřadech, v čekárnách nebo obchodech. To vše s ním cvičitel musí absolvovat. Výcvik vodicího psa trvá asi rok a půl. Cena za výchovu psa je v rozmezí 150 000,-Kč až 250 000,-Kč. Finanční náklady jsou tedy vysoké, ale pro handicapované lidi je takový pes k nezaplacení.

Příprava klienta na převzetí vodicího psa

Nejen pes musí projít výcvikem, ale i budoucí majitel se musí na pejska připravit. Pes se stane součástí jeho domácnosti a života na mnoho dalších let. Klient musí být proto důkladně proškolen na několikadenním kurzu. Tam se také seznámí se vším, co ho po příchodu domů s pejskem čeká. V kurzu se klient seznámí s více psy, a pak si mezi nimi vybere takového, který mu bude povahově vyhovovat. Jestliže klient nemá žádné zkušenosti se psy, tak mu instruktor poradí, co vše je nutné přichystat v domově pro nového obyvatele. Následuje první návštěva pejska u budoucího majitele a jeho seznámení s okolím. Po předání psa do péče nového majitele, čeká oba dva ještě nějaká doba, na to, aby se spolu naučili žít. Ze začátku musí být oba velmi trpěliví, protože je to velká životní změna.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7027 (magazinpraha.cz#12)


Přidat komentář