Čeho se vyvarovat v těhotenství

Těhotenství je obdobím, které by mělo být pro každou ženu, nastávající matku šťastné, veselé a klidné. Bez zbytečných komplikací. A pokud se chcete zbytečným komplikacím vyhnout, je nutné se vyvarovat jistých situací.

Najednou je to tady – chtěné, nebo i nechtěné těhotenství, dva proužky na těhotenském testu a odsouhlasení gynekologa. Jste těhotná a musíte vědět, že teď nezodpovídáte už jen sama za sebe, ale také vaše nenarozené dítě, svého potomka. I když se některé ženy zpočátku obávají a zvláště ty, které neplánovaly zplození potomka, jsou v rozpacích, jak to zvládnou a zda je to skutečně vhodné, a jak vše potřebné zajistí. To jsou běžné myšlenkové pochody, jež každou nastávající matku vystraší. Nicméně je nutné pamatovat na to, že již v tuto chvíli zodpovídáte i za zdraví svého nenarozeného dítěte a s tím se také spojuje odříkání jistých aktivit, které jste doposud třeba dělala, ale od teď již nesmíte.

Těhotenství není nemoc

I když těhotenství není nemoc, pak i tak je nutné pamatovat na potřebné záležitosti, aby nedošlo k poškození plodu. Není snad nic strašnějšího, než když zdravá matka porodí nezdravé dítě. Nejenže je nešťastná ona, ale i další blízké osoby a dítě neprožívá klasický radostný život. Každá matka chce krásné a zdravé děťátko, což se také před příchodem na svět přeje – hlavně, aby bylo zdravé, na pohlaví nezáleží. Takže milé matky, na to je nutné myslet, ale také nic nepřehánět, přece jen těhotenství není nemoc.

Čeho se tedy vyvarovat

Cigarety, drogy a alkohol

Snad ani není nutné tuto oblast více rozvádět. Užívání drog během těhotenství vede k předčasným porodům, vrozeným vadám a hlavně snížení inteligence dítěte (čímž je bohužel nejspíš již postižena nastávající matka, která takto své dítě ničí). Drogy jsou naprosté tabu a naprosto nezodpovědné, podobně jako** kouření během těhotenství**. Je odporné vidět znatelně těhotnou ženu, jak pokořuje a opět je to naprosto neuvážlivé a nezodpovědné. Pokud plánujete dítě a jste silná kuřačka, nejprve se věnujte odvykací kúře a až pak se o miminko snažte. Stejně škodlivý je tvrdý alkohol, v žádném případě se nesmí užívat. Co je občas v jistých ohledech přípustné, tak velice výjimečně malé pivo nebo víno, ale vždy s kombinací s jídlem, a také by to nemělo být často, ideálně vůbec.

Léky

Všude na příbalových letácích je informace, že daný lék není určen pro těhotné a kojící a pokud jste v tomto stavu, před užíváním se máte poradit s lékařem. To je běžný postup, a jakmile se tedy nezdaří vše, a onemocníte, pak ihned vyhledejte lékaře a o postupu se s ním vždy dobře poraďte. Pokud jste těhotná, obecně jste náchylnější a citlivější na veškeré podměty, takže i běžné nachlazení je vhodné řešit s lékařem a hledat možnosti, jak si přirozenou cestou zvýšit imunitu.

Kofein

Ten sice není úplně zakázán, jenže pokud jste na kofeinu již závislá z toho důvodu, že jej popíjíte po několik let v pravidelných dávkách, měla byste vědět, že tato skutečnost může mít neblahý dopad právě na vaše nenarozené miminko. Jestliže jste tedy závislá, postupně dávky snižujte, až se dopracujete na opravdu malé minimum přísunu kofeinu. V tomto případě můžete otěhotnět. Zdravá a neohrožující dávka je zhruba jeden běžný šálek kávy denně, ale i tak je raději lepší i vynechat.

Syrové pokrmy

Milujete tatarák, carpaccio z lososa nebo ztracené vejce? Pak si musíte během těhotenství takové pokrmy odpustit. Zkrátka všechny syrová masa, ryby, ale i nedovařená vejce a další podobné potraviny, kde je možnost nákazu salmonelou, listerií a dalšími podobnými nemocemi. S nimi se běžný organismus pod dohledem léčby srovná, ale tělo těhotné ženy, respektive její plod je v tomto směru dost podstatně ohrožen a většinou v takových případech dochází k úmrtí plodu v děloze, potratu a dalším nepříjemnostem. Jistě vám více záleží na dítěti, než kusu čerstvého tataráku, ne?

Stres

Pokud je žena v jiném stavu, měla by mít pohodu a klid. To ne vždy je možné, což se také projevuje, někdy bohužel i potratem, předčasným porodem, potížemi v těhotenství a další neblahé alternativy. To jsou sice až výjimečné stavy, které nastávají, je ale nutné nastávající matku zdárně varovat. Nedělejte si starosti, pokud jste těhotná a naopak začněte svého stavu tak trochu využívat. Většina lidí má k těhotným pochopení, více jim vychází vstříc, takže pokud jste zaspala do práce, nedělejte si obavy a jednoduše využijte stavu s tím, že se vymluvíte na ranní nevolnosti. No co, pro stav bez stresu a zdraví svého miminka je potřeba někdy i trochu lhát.

Velkým akcím

To znamená koncerty, shromaždiště mnoho lidí, správě by mělo znamenat i cestování v MHD, což ale ne vždy je přípustné, takže pokud je to možné, vyberte si méně vytíženou linku. Jde o to, vyvarovat se akcím, kde je mnoho lidí, je vysoké procento nákazy nějaké nemoci, a zvláště té infekční, v době epidemií a tak dále. Pamatujte, že v době těhotenství jste mnohem více náchylnější a tak je nutné být opatrná nejen k sobě, ale především dítěti, které se má narodit.

Barvení vlasů

Není vhodné během těhotenství si barvit vlasy. Je to zejména pro působení chemických látek, jež nemusí dobře působit na váš organismus a zejména pak plod, který v sobě nosíte. Proto se raději barvení vlasů v době těhotenství vyvarujte. Nechcete pak po zbytek života litovat svého neuvážlivého chování a obarvení vlasů, které mohou mít neblahý dopad na zdraví dítěte. Je sice mnoho těhotných, které se barvily, ale to neznamená, že vám a vašemu dítěti se také nic nestane, pamatujte na to.

Opalování se

Při těhotenství také není dobré si příliš vystavovat sluníčku. A to také hned z několika důvodů. Můžete dostat úžeh, což není dobré ani pro vás a už vůbec ne pro plod, ale i nepříliš zdravé jsou nadměrné sluneční paprsky. Nemusíte sice trávit léto zavřená ve sklepě, pro ochranu svého dítěte, ale postačí, pokud se vyvarujete nadměrnému slunění a to zejména v době obědů, kdy je sluníčko vůbec nejblíže a jeho paprsky jsou nejsilnější. Natírejte se ochranným krémem a také používejte pokrývku hlavy.

Sex ano nebo ne?

Dost se spekuluje to tom, zda je sex při těhotenství zdravý, zda nemůže nějak uškodit dítěti. Odpovědí na otázku je prostá – sexu se můžete oddávat podle libosti, pokud však natrpíte krvácením, nebo jinými nepříznivými úkazy těhotenství. Rozhodně pronikající penis, a to i když je nadměrně dlouhý, nenarozenému dítěti uškodit nemůže. To je chráněno placentou a plodovým vakem s plodovou vodou i děložními svaly, takže určitě se i dlouhý penis k dítěti nedostane. Sex je tabu snad jen při rizikovém těhotenství.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7041 (magazinpraha.cz#177)


Přidat komentář