Jak se pozná paradentóza

Paradentóza je nepříjemný zánět dásní, který se projevuje krvácením dásní a obnaženými krčky zubů. Vede k vypadávání zubů, ale také může být příčinou mnoha jiných nemocí.

Nepříjemné zubní onemocnění, které nejenže vede ke krvácení dásní, ale především následné ztrátě zubů. Paradentóza je nemoc, která se musí léčit ihned v počátcích, aby k takovým závěrům nedošlo. A ještě lepší je předcházet takovému nepříjemnému onemocnění pravidelnou návštěvou svého zubního lékaře.

Krvácení dásní jako jasný varovný signál

Je obecně známo, že paradentóza je spojená s krvácením dásní. To je však nutné brát jako jakýsi varovný signál, jež je nutné brát vážně a co nejdříve problém léčit. Jakmile dásně krvácejí, ihned to musí znamenat, že se musíte co nejdříve objednat k zubaři. Dásně krvácí při běžném čištění zubů, aniž by k tomu byla nějaká zjevná příčina a dokonce toto onemocnění postihuje až osmdesát procent populace. Nejčastěji se objevuje okolo čtyřicátého roku života, a s přibývajícími léty se riziko paradentózy zvyšuje.

Co způsobuje paradentózu

Bakterie, která je usazená na zubech a také dásních. Způsobuje tak záněty dásní a viditelné krvácení dásní, které je známé snad pro všechny. Takový zánět se může rozšířit do celého těla, nejen na vnitřní orgány, ale prakticky kamkoli. Pokud je problém léčen pozdě, pak může znamenat vypadávání zubů a netýká se to jen starších lidí, ale i poměrně mladých.

Když se paradentóze podíváme na „zoubek“

Nejen krvácení dásní je jasnou příčinou paradentózy. Pokud budeme pozorovat dásně, většinou jsou zarudlé, někdy i tmavě červené a hodně se paradentóza pozná podle obnažených zubních krčků, dokonce i kořenů. Po čase se tyto zuby svoji nestabilitou mohou viklat a dost také pobolívat. Hlavně se objevuje při paradentóze zápach z úst, který způsobují právě přítomné baterie.

Co dělat při paradentóze

Je také jistým uklidněním, že ne každé krvácení dásní znamená ihned paradentózu, ale většinou bohužel ano. Pokud se tak krvácení dásní objeví, anebo cokoli jiného, co může být s nepříjemnou paradentózou spojeno, pak je nejlepší možností sehnat zubaře. Je nutno si uvědomit, že jde o onemocnění velice nepříjemné, které navíc může navíc způsobovat další zdravotní komplikace a chronická onemocnění, nebo třeba těhotenství zhoršovat. Není radno spoléhat na to, že se nic nestane, ale že jde o vážnou nemoc a tu je potřeba co nejdříve léčit. Kdo má zájem mít vypadlé zuby, asi nikdo. Takže je potřeba se o zuby, chrup starat.

Hodně často se objevuje bolest dásní

Není normální, aby vás dásně bolely déle než dva týdny. Pokud tomu tak je, není zbytí a musíte svého zubaře navštívit. I když si říkáte, že o zuby až tak nejde, pak je nutné připomenout, že nejde jen o dásně, ale celý váš život. Bakterie, způsobující paradentózu se dostávají do krevního oběhu, způsobují řadu nemocí, které se mohou zdát, že se zuby vůbec nesouvisí a především to také může vést k zástavě srdce. To jsou prognózy možná přehnané, ale také reálné. Bohužel už i k takovým případům došlo, a ač se to maskuje jako infarkt, nebo jiné kolapsy, pak příčinou mohou být právě** nezdravé zuby a dásně**. Je čas zajít k zubnímu lékaři na detailní preventivní prohlídku.

Rakovina může být důsledkem

Také se hodně málo ví, že nedůsledná péče o chrup a dutinu ústní může být příčinou i rakoviny. Je to sice strašná představa, ale bohužel i to je možné. Záněty, které se vlivem bakterií v dutině ústní tvoří a žijí v těle, mohou rozpoutat i tak vážnou nemoc, kterou je rakovina. Jakmile člověk onemocní rakovinou, neřeší, z jakého důvodu se tak stalo, ale především se soustředí na léčbu. Proto se také mnoho o těchto souvislostech neví.

Kdy je potřeba vyhledat zubního lékaře

Není asi potřeba zmiňovat, že na pravidelné preventivní prohlídky je nutno chodit dvakrát ročně, pokud se objeví problém, tak i častěji. Proto je dost možné, že pokud jste často nemocní, postihují vás záněty hrtanů, horních cest dýchacích a další obtíže, pak je dost možné, že všechny tyto komplikace má za následek právě roj bakterií v dutině ústní. Zubaře je potřeba vyhledat pravidelně a při i menších potížích co nejdříve. Pamatovat na to, že čím dříve je problém odstraněn a zubař tak vyhledán, pak je větší šance na úspěch v průběhu léčby, ale i dalších potíží. Zkrátka a dobře – čím dříve, tím lépe.

Těhotné a paradentóza

Ženy, které byly již těhotné, mohou potvrdit, že se jim po těhotenství zhoršil chrup a častěji trpí na kazy, více než dříve. Příčinou je to, že miminko, které v těle nastávající matky roste, si bere od matky všechny možné a potřebné vitamíny, minerály a další důležité látky, což se projevuje třeba právě i na ochabnutí zubní skloviny, častější tvorbu kazů a třeba vypadávání. Na to je nutné myslet ještě před tím, než miminko počnete a pokud tak plánujete děti, pak je nezbytně nutné se na tuto činnost připravit tak, že budete kontaktovat zubaře, aby jisté problémy a potíže byly předem odstraněny. I první známky paradentózy se bohatě mohou rozvinout v době těhotenství. A stejně jako vaše dítě, tak i vy, jako nastávající matka musíte myslet na různé příčiny a jejich odstranění.

Předčasný porod a komplikace s těhotenstvím

Paradentózu není nutné brát na lehkou váhu, protože u žen, které právě přítomností baterií v těle trpí, existuje mnohonásobně vyšší riziko předčasného porodu a hlavně nedobrovolného potratu. Na toto je nutné myslet a spojovat si příčiny i s tím, pokud jste potrat prodělala, pak byste se měla na zubní hygienu zaměřit.

Odkládání problému nic nevyřeší

Jestliže se u vás objevilo krvácení dásní, zatím jen občasné, pak je dost možné, že paradentózou trpíte v zárodku a to by se mělo co nejdříve léčit. V pokročilých stavech je to mnohem těžší, takže problém rozhodně neodkládat, ale řešit ho. Raději se objednejte na preventivní prohlídku, a i když to může být banalita, raději svému zubaři oznamte, že se vám objevilo krvácení dásní, zda to nemůže být paradentóza. V době, kdy budete mít vypadlé zuby, bude již na nějaké spekulace pozdě. Problém by se měl řešit co nejdříve a důsledně. Přece netoužíte mít ve třiceti letech umělé, vydělávací zuby. Zubní ordinace jsou možná často přeplněné, a není příjemné v čekárně sedět a poslouchat nepříjemné zvuky vrtačky, ale berte to jako investici pro řešení velkého problému. Nikdo netouží přece mít umělý chrup, nebo si odepírat dobroty jen proto, že je jejich zuby nezvládnou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7042 (magazinpraha.cz#184)


Diskuze a zkušenosti

anaví | 19.09.2016 14:32
Zubař mi říká,že mám paradentozu.Proč mi ji ale neléčí nevíte?


Přidat komentář